Nordic walking – forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych.

W porównaniu do zwyczajnego marszu, nordic walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron, dlatego osoby uprawiające nordic walking w większym zakresie, choć mniej intensywnie, angażują mięśnie ciała. Mięśnie (m.in. klatki piersiowej, tricepsy, bicepsy, ramion i brzucha) są również inaczej stymulowane niż w zwykłym marszu. To prowadzi do większego ich wzmocnienia niż przy zwyczajnym chodzeniu czy joggingu. Szczególnie:

  • rozwija się siła i wytrzymałość ramion,
  • łatwość wchodzenia na wzgórza,
  • spala się więcej kalorii niż przy normalnym chodzeniu,
  • zwiększa się stabilność przy chodzeniu z kijkami,
  • redukuje nacisk na piszczele, kolana, biodra i plecy, co daje korzyści dla osób ze słabszymi stawami i nie dość silnymi mięśniami,
  • odciążone są stawy, co jest szczególnie ważne dla osób starszych.

Najbliższe spotkania

Informacja o tymczasowej zmianie terminów zajęć

Instruktor Wiktor Bąk informuje, iż sobotnie zajęcia w dniach: 20.05, 27.05, 03.06 oraz 10.06 zostają przeniesione dwa dni wcześniej, tj. odpowiadający im czwartek (18.05, 25.05, 01.06 oraz 08.06) tego samego tygodnia. Zajęcia rozpoczynać będą się od godziny 18:00.

Ostatnie spotkania

Sekcja NW działająca przy MOSiR w Żorach spotkała się na marsz NW. Marsz odbył się rekreacyjnie – ok. 6,5km, niecałe 2 godz. Było 8 osób. Następne spotkanie 18.06 godz. 17.00. Zapraszamy.

Marsz Żorskich Włóczykijów w sobotę 14 maja 2016 r.

Żorska grupa miłośników Nordic Walking podczas swojego pierwszego spotkania przed Halą Sportową MOSiR. Żorscy Włóczykije wzięli udział w pierwszych wspólnych zawodach – III Ogólnopolskim Marszu Nordic Walking w Chorzowie, czego dowodem są przywiezione pamiątkowe medale. Gratulujemy i zapraszamy do spróbowania sportu, który od kilku lat nie słabnie na popularności wśród młodzieży, dorosłych i seniorów.