VI Festiwal Gimnastyki i Akrobatyki Sportowej – 25.03.2018

Za nami niezwykle widowiskowy i poruszający pokaz akrobatów i gimnastyków w ramach kolejnej edycji Festiwalu Gimnastyki i Akrobatyki Sportowej.

W niedzielne popołudnie 25 marca miejską halę sportową odwiedziło blisko 700 osób, które z zapartym tchem oglądały niecodzienny pokaz akrobatyki i gimnastyki z udziałem utalentowanych oraz wybitnych artystów i sportowców. W tegorocznym programie pojawili się artyści i akrobaci występujący przed szeroką publicznością w kraju i zagranicą, prezentując najwyższy europejski i światowy poziom. Impreza od sześciu lat organizowana przez MOSiR Żory jest niespotykanym wydarzeniem na skalę naszego kraju, podczas którego jednocześnie i na żywo obejrzeć można tak wiele gwiazd programu Mam Talent.

W tym roku po raz pierwszy na festiwalu pojawił świecący sześcian w pokazie  który zaprezentował Jacek Witkowski. W ciemnościach hali wprawił on ten nietypowy świecący przedmiot w „wirujący taniec” wokół własnego ciała i to zarówno w wersji pokazu ze światłem ledowym jak i płonących żywym ogniem płomieni. Martyna Majak również debiutantka na festiwalu prezentowała pod dachem hali niezwykle trudne pokazy na podwieszonych elementach. Zarówno na mało znanej specjalnej spirali oraz typowej obręczy gimnastycznej. Artystka, która ukończyła szkołę cyrkową w Warszawie jako pierwsza w Polsce prezentuje pokazy na tym innowacyjnym przyrządzie jaką jest w/w spirala. Po dwóch latach przerwy żorską widownię znowu zachwycił nowym repertuarem „człowiek flaga”. Mowa o Łukaszu Świrku, którego pokazy emanują nieprzeciętną siłą i precyzją wykonania elementów nieosiągalnych dla przeciętnego widza a wykonywanych na przyrządach zawieszonych wysoko nad ziemią. Tym razem oglądać mogliśmy Łukasza na pionowym drążku oraz na specjalnych pasach zwanych stapsami. Przypomnijmy że w zeszłorocznej edycji Mam Talent prezentując się na wymienionych wcześniej przyrządach Łukasz Świrk zajął wysokie trzecie miejsce. Trampolina już wiele razy pojawiała się na żorskiej hali podczas poprzednich festiwali, jednak w tym roku wykonywane na niej ewolucje prezentowane były w nietypowych aranżacjach. W strojach tematycznie dobranych do pokazów na trampolinie zobaczyliśmy braci Kłeczków wielokrotnych mistrzów Polski w skokach na trampolinie. Kamil i Krystian dwaj bliźniacy zapamiętali zostali przez telewidzów jako marynarze wygrywający jeden z półfinałów programu Mam Talent. Zupełną nowością szóstej edycji festiwalu były pokazy taneczne zawierające elementy gimnastyczno-baletowe w przypadku występów solistek Szkoły Baletowej z Bytomia oraz elementy breakdancu z akrobatycznymi ewolucjami w przypadku krakowskiej grypy Misjonarze Rytmu. Po raz pierwszy występ przed tak wielką publicznością zaliczyła dziecięca grupa uczniów Niepublicznej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Żorach. Stałym nieodzownym elementem programu żorskiego festiwalu stały się występy znanej i niezwykle widowiskowej grupy Acro Team Silesia, w składzie której od lat występują członkowie kadry narodowej w akrobatyce sportowej. W tegorocznej edycji zaprezentowali się w dynamicznych pokazach grupowych oraz układzie dwójkowym. Ich wytęp w Żorach był ostatnim przetarciem przed czekającą ich już w kwietniu rywalizacją w Mistrzostwach Świata w akrobatyce. To stojące na wysokim poziomie wyjątkowe widowisko sportowe mogło odbyć się  dzięki ofiarności sponsorów i ogromnemu zaangażowaniu wszystkich, którzy przyczynili się do jego powstania. Żorska publiczność pewno na długo zapamięta tą ogromną dawkę gracji, kunsztu, siły i odwagi oraz doznań obrazujących piękno ludzkiego ciała.

W związku z tym że niektóre ewolucje prezentowane na festiwalu trudne są do wychwycenia okiem widza, a po części oddają wysoki poziom prezentowany przez artystów,  dlatego też zapraszamy do zapoznania się z efektowną galerią zdjęć udostępnionych przez organizatora.