Żory Be Fashion 2016 – moda znów opanuje miasto!

Kuba „Jacob” Bartnik, zwycięzca programu telewizyjnego „Project Runway” będzie gwiazdą tegorocznej edycji imprezy Żory Be Fashion. Już w sobotę 24 września Żory po raz piąty zmienią  się w tętniącą życiem stolicę mody! Wielkie modowe show odbędzie się  w hali sportowej MOSiR Żory.

„JACOB” jest linią ubrań, stworzoną przez Jakuba Bartnika – zwycięzcę pierwszej edycji programu „Project Runway”. Marka tworzy ubrania dla kobiet, przeznaczone do codziennego użytku – tak, aby każda z pań czuła się pięknie w pośpiechu codzienności. Styl marki charakteryzuje szyk, połączony z naturalnym luzem i przełamanie biurowej powagi luźniejszymi ubraniami.

Na wybiegu w żorskiej hali MOSiR nie zabraknie  też  innej znanej polskiej marki – UNINVITED. Projektowane przez nich stroje są niepokorne i awangardowe, a zarazem praktyczne. UNINVITED czy też UNVTD, to marka skierowana do pokolenia, które w globalnym krajobrazie standardowych produktów, szuka dla siebie alternatywy.

Będzie też żorski akcent – dzięki uprzejmości działającego w naszym mieście butiku, prowadzonego przez Adriannę Mikołajczyk, będziemy mogli obejrzeć kolekcję ubrań marki Lena Largo. Lena Largo to projekty dla kobiet kreatywnych o dużym poczuciu własnej niezależności i osobowości. To marka wyróżniająca się oryginalnością projektów. Charakteryzuje się odwagą w projektowaniu i konsekwencją oraz spójnością całej linii na dany sezon.

Podczas Żory Be Fashion 2016 odbędzie się także wyjątkowy pokaz mody najmłodszej projektantki na Śląsku, czyli Ani Olczyk – podopiecznej fundacji Mam Marzenie. Ania to dziewczynka, która przez prawie rok, mimo ciężkiej choroby, tworzyła swoją wymarzoną kolekcję. W realizację jej marzeń zaangażowali się studenci Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach, uczący się projektowania mody na kierunku wzornictwo. Kolekcja została odszyta przez studentów, dzięki pomocy firmy P.H. INDRAX z Zabrza, która dostarczyła materiały na ten cel. Nad całością przygotowań do tego wyjątkowego pokazu czuwały projektantki i absolwentki WST: Magda Kowalczyk i Martyna Jaworska. Ania zaprojektowała kolekcję 12 strojów pod nazwą „Cztery pory roku”. Na każdą z pór roku przypadają trzy różne kreacje, które zaprezentują modelki. Ponieważ nasza „marzycielka” pomyślała również o innych, to w rolę modelek wcielą się jej koleżanki z klasy. W wydarzenie postanowili włączyć się koledzy Ani, którzy podczas pokazu wystąpią w maskach, tworząc wyjątkową choreografię.

To już tradycja, że podczas modowego wydarzenia roku, czyli Żory Be Fashion, swoje kolekcje zaprezentują absolwenci katedry wzornictwa z Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. W ramach gali dyplomowej młodzi twórcy, rozpoczynający swoją karierę w branży modowej zaprezentują przed żorska publicznością aż 13 premierowych kolekcji.  Zobaczymy następujące pokazy:
Rusty Woman Warrior – kolekcja damska inspirowana nurtem Steam-Punk – współczesna wojowniczka –  skóra, tafta i oryginalne akcesoria własnoręcznie wykonane.
Black & Night – kolekcja damska inspirowana cyklem życiowym motyla nocnego – ćmy. Ręcznie robione dzianiny połączone z drukowanymi zwiewnymi tkaninami.
Anadyomene  – Wenus wynurzająca się z fal morskich – kolekcja unikatowych strojów damskich inspirowanych strukturą świata podwodnego. Nawiązuje do wierzeń, sztuki i ubiorów antycznej Grecji. Zastosowano własnoręcznie barwione i drapowane materiały.
Super Woman – pracująca dziewczyna – kolekcja ubiorów damskich, przeznaczonych do pracy, inspirowanych superbohaterami: Batmanem i Supermanem. Kolekcja utrzymana jest w komiksowym charakterze. To autorskie kroje i autorskie nadruki na podszewkach.
Slawik Wonderland – kolekcja unikatowej bielizny damskiej inspirowana starosłowiańskimi wierzeniami w strzygi, południce, rusałki, utopce i zmory. Wykonana z tiulu, koronki i ręcznie wykonanych aplikacji, łączona i mocowana za pomocą sznureczków i tasiemek, brak jakichkolwiek współczesnych zapięć.
Nowoczesna Housewife – kolekcja damskich strojów przeznaczonych dla współczesnej, eleganckiej i pięknej Pani Domu.
Inside out – kolekcja codziennych, wierzchnich strojów męskich, w której wykorzystano niespotykane, autorskie techniki kroju, oparte na translokacji i reorientacji form oraz linii modelujących i linii cięć. Całość zdobi podszewka z nadrukiem paisley .
Posters – Postmodernistyczny look – kolekcja unikatowych strojów damskich inspirowana twórczością Jeana Dubuffet’a. Zastosowano unikatowe materiały nietekstylne oraz autorskie grafiki.
Midnight – kolekcja damska inspirowana naturą oraz obrazem Skandynawii. Kolekcja wykonana z ręcznie robionych dzianin, połączona z delikatnymi plisowanymi materiałami oraz tiulami i frędzlami. Przedstawia kobietę delikatną i subtelną, ale równocześnie silną i z mocnym charakterem.
Anatomical – kolekcja unikatowych strojów damskich, inspirowanych organicznymi formami anatomicznej budowy ciała człowieka. Każda sylwetka inspirowana jest inną strukturą organiczną, której faktura i forma powstała w wyniku autorskiej modyfikacji różnorodnych materiałów typu haft ręczny, aplikacja, zaplatanie lub też odpowiednie cięcie.
Kolekcja unikatowych strojów inspirowanych geometrią – trójwymiarowe formy powstałe w wyniku projektowania przestrzennego wykorzystującego najnowsze techniki 3D. Poszczególne elementy strojów powstały w wyniku połączenia trójkątów wykonanych z ekoskóry – całość otrzymało charakter siatki triangulacyjnej.
Kolekcja strojów damskich inspirowana mundurem wojskowym.
Kolekcja strojów damskich wykonanych z dzianiny inspirowana literami alfabetu – w bardzo ciekawy sposób w ubiory zostały wplecione litery i całe słowa.

Jak co roku niespodziankę dla widzów przygotował także główny organizator imprezy, czyli Urząd Miasta Żory. Tym razem będą to ubranka dla najmłodszych żorzan. Całą imprezę dopełni widowiskowe, taneczno-laserowe widowisko w wykonaniu zespołu AzisLight. Żory Be Fashion po raz kolejny swoją obecnością zaszczyci Agnieszka Świst-Kamińska – style coach i cool hunter, czyli prawdziwa specjalistka od mody, która zajmuje się relacjonowaniem najważniejszych wydarzeń z tej branży w naszym kraju. Agnieszka Świst-Kamińska na co dzień szuka inspiracji i nowych talentów, a także udziela eksperckich wywiadów w telewizji TVN. W świat mody zaprosi nas znany z telewizji prezenter Conrado Moreno, który poprowadzi całą imprezę.

Sponsorami strategicznymi wydarzenia ponownie zostały firma Eveline Cosmetics, Deichmann oraz Hermes24. Do grona partnerów imprezy dołączył salon samochodowy Mercedes-Benz Inter-Car. Wsparcia udzielają  także salony fryzjerskie i salony piękności – w tym roku o stylizacje fryzur zadbają m.in. salon Zochorek  Hair & Beauty Center, Studio Fryzjerskie „Shine”, a także Trendy Hair Fashion. Profesjonalny makijaż wykonają natomiast: Katarzyna Zochorek-Hanusiak, Agnieszka Woźnicka z MIKRO Studio Urody, Julita Kostrubiec, Agata Ciołek z Ecochic Organic Beauty Studio oraz Małgorzata Hatalska z Hatalska Design Architektura Wizerunku.

Modowe wydarzenie roku Żory Be Fashion odbędzie się w sobotę 24 września o godz. 18:00 w hali sportowej MOSiR Żory, przy ul. Folwareckiej 10. Wstęp jest bezpłatny!

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/176907856052927/