Akcja Lato 2014: 2. Żorski Dzień Rodziny – 31.08.2014

Wakacje przyszło nam pożegnać w strugach deszczu. Tuż po rozpoczęciu niedzielnego festynu pogoda spłatała organizatorom figla, a deszczowa nawałnica przemoczyła wszystko. Nie doczekaliśmy się już słońca, ale mimo tego dopisali mieszkańcy, dla których warto było zorganizować w Parku Cegielnia ten rodzinny festyn pod nazwą „Razem – Żorski Dzień Rodziny”.

MOSiR na ten dzień miał przygotowane mnóstwo atrakcji, które z uwagi na burzę i pojawiające się ponownie opady deszczu, musiał zmodyfikować i zrealizować w mniejszym zakresie lub częściowo odwołać. Pomimo tego przez teren imprezy przewinęło się blisko pół tysiąca osób. Poza strefą zabaw rekreacyjnych dla dzieci i rodzin, którą nie udało się zrealizować na grząskim i mokrym terenie, pozostałe strefy w tym dniu funkcjonowały. W strefie malucha dzieci nie dały za wygraną i świetnie się bawiły, na przekór deszczowi, biorąc udział w różnych animacjach z Crazy Club’em i grupą „proaktywnych”, a na siłowni „pod chmurką” można było poćwiczyć z Zofią Pychowską – dwukrotną mistrzynią Polski w wyciskaniu sztangi i rekordzistką kraju oraz skorzystać z cennych wskazówek i porad na temat ćwiczeń. Ponadto przez cały czas były czynne, licznie odwiedzane stoiska i punkty handlowe ze słodyczami i rękodzielnictwem, a także z zabawkami. W strefie zdrowia i urody, z darmowych porad lekarskich i różnorodnych badań oraz degustacji zdrowych potraw skorzystało około 150 osób, a należy dodać, że woda wokół całego terenu sięgała kostek i przez cały czas padał deszcz. Sporo mieszkańców zgromadziło się też przed sceną, gdzie obejrzeli występ iluzjonisty Tomasza Kabisa, taniec orientalny czy układy taneczne ze Szkoły Tańca Movimento. Dzieci aktywnie wraz z rodzicami zatańczyły także Zumbę z Joanną Dziedzic ze Szkoły Tańca „Tańczymy”. Nasi mieszkańcy obejrzeli również pokaz karate Klubu Sztuk Walki „Shogun” Żory. Podczas festynu przez cały czas przygrywał zespół Chorus Dance. W tym dniu, chociaż park urządzeń rekreacyjnych był kilka razy rozstawiony i składany z powodu deszczu, dzieciom jednak w niewielkiej części udało się skorzystać z ulubionych dmuchańców. Niestety specjaliści od wzlotów balonem czekali na odpowiednie warunki, aby wzbić balon w powietrze, jednak ze względów bezpieczeństwa tej atrakcji nie udało się zrealizować. Nie odbyły się także pokazy rolkowe i bmx, a konkurencje na rowerze w Miasteczku Ruchu Drogowego ograniczono tylko do pokazu.

Pomimo tych trudności organizatorzy dziękują mieszkańcom, że tak licznie, całymi rodzinami do nas przybyli i pomimo złej pogody pozostali z nami do końca. Determinuje to nas do kontynuowania Dni Rodzin w Parku Cegielnia w przyszłym roku. Żywimy tylko nadzieję, że podczas kolejnych, tego typu imprezach, pogoda będzie dla nas nieco łaskawsza.