Aktywne Ferie w ramach obchodów 747. Urodzin Miasta Żory – 21.02.2019

W czwartek 21 lutego Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach przygotował szereg atrakcji dla dzieci w wieku do 13 lat, które odbyły się w hali oraz na lodowisku przy ul. Folwareckiej 10. Impreza zaczęła się od występu Szalonych Naukowców z Laboratorium Pana Korka. W godzinnym, popularnonaukowym pokazie z wykorzystaniem ciekłego azotu o temperaturze minus 196°C dzieci poznały jego właściwości. Wspólnie z naukowcami zbadały jak ekstremalnie niska temperatura wpływa na różne materiały, przedmioty i ludzką rękę. Pokaz zakończyła bezpieczna, spektakularna eksplozja setek kolorowych piłeczek w 200 litrowej beczce. Po pokazie odbyły się warsztaty, podczas których dzieci poznały sekretną recepturę na miksturę, która po obróbce termicznej i poddaniu działaniu siły grawitacji zamieniła się w mydełko. Same mogły zdecydować jaki kształt, kolor i zapach będzie miało wytworzone mydło. Po pokazie dzieci wzięły udział w rozgrzewce, podczas której zatańczyły zumbę. Kolejną atrakcją przygotowaną dla najmłodszych były dwie wielkie bryły lodu, które skrywały kolorowe kulki. Za wydobycie danego koloru uczestnikowi przysługiwała określona nagroda. Dzieci mogły również wziąć udział w przygotowanych konkurencjach sprawnościowych w 6 kategoriach.

Kolejne atrakcje czekały na uczestników imprezy na drugim z obiektów. Na lodowisku odbyły się pokazy „ABC curlingu”, które poprowadził Damian Herman. Chętni mogli spróbować swoich sił w tej dyscyplinie, poznali także podstawy gry, technikę oraz sprzęt. Tak jak w przypadku hali, również na tafli lodu odbyły się konkurencje sprawnościowe (jazda slalomem, przewożenie przedmiotów i tor przeszkód) w kilku kategoriach. Suma uzyskanych czasów w każdej konkurencji decydowała o miejscu na koniec zmagań. Kolejnym punktem programu na lodowisku były pokazy łyżwiarstwa figurowego w wykonaniu zawodniczek KS Cieszyn. Na tafli żorskiego lodowiska zaprezentowały się Kamila Paś, Aleksandra Kopyciok, Oliwia Gawęda i Julia Mrozek (zawodniczki klasy Novice i Złotej). Ostatnią atrakcją na lodowisku był pokaz podstaw hokejowego rzemiosła w wykonaniu młodzieżowych grup JKH GKS Jastrzębie. Wraz z młodymi zawodnikami na żorskim lodowisku pojawił się były znakomity reprezentant Polski Leszek Laszkiewicz, obecny dyrektor sportowy klubu z Jastrzębia, który przekazał uczestnikom pokazu bilety na mecz fazy play-off JKH GKS Jastrzębie – Comarch Cracovia.

Najlepsi zawodnicy konkurencji sprawnościowych w hali oraz na lodowisku otrzymali nagrody rzeczowe na zakończenie imprezy. Z przygotowanych atrakcji skorzystało w tym dniu około 150 osób.