7. Żorski Dzień Rodziny – 30.08.2020

Tradycyjnie na zakończenie lata Miejski Ośrodek Sport i Rekreacji w Żorach zorganizował 30 sierpnia br., w Parku Cegielnia, 7 Żorskie Dni Rodziny, w których aktywie i na sportowo uczestniczyły całe rodziny z Żor i okolic. W tym roku z uwagi na pandemię, impreza przybrała nieco inną formę niż zazwyczaj, gdzie dotychczas  skupialiśmy się na stacjonarnych sportach, usytuowanych głównie na terenie Parku Cegielnia z uwzględnieniem istniejącej infrastruktury sportowej. W tym roku staraliśmy się zapewnić możliwość bezpiecznego korzystania z form aktywności ruchowej i dlatego zaproponowaliśmy biegi terenowe i jazdę na rowerze; indywidualnie i grupowo, z zachowaniem bezpiecznego dystansu, na dwóch odcinkach 14 i 25 km.

7 Żorskie Dni Rodziny rozpoczęły się od „Rodzinnego Rekreacyjnego Biegu Przygodowego”, przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „Eventyr” wspólnie z MOSiR Żory. Podczas biegu drużyny 2 do 5 osób miały do pokonania dystans około 5 kilometrów według mapy. W trakcie biegu trzeba było na punktach kontrolnych wykonać określone zadanie lub odczytać informację. Każdy uczestnik biegu był upoważniony do konkursu z nagrodami, który odbył się na zakończenie biegów. Nagrody trafiły do; Olgi Kosińskiej, Anny Hojka i Przemysława Zająca. Wszyscy uczestnicy na zakończenie tej części  imprezy otrzymywali od organizatora pamiątkowy dyplom oraz upominek. W sumie w „Rodzinnym Rekreacyjnym Biegu Przygodowym wzięło udział 51 osób.

Kolejną pozycją w programie „7 Żorskich Dni Rodziny” na pożegnanie lata był „Żorski Rekreacyjny Rajd Rowerowy” przygotowany przez MOSiR i Klub Turystyki Kolarskiej PTTK „Wandrus” w Żorach. W niedzielne popołudnie z Parku Cegielnia  wyruszyli amatorzy jazdy rowerowej według wyznaczonych dwóch tras. Jedna z nich liczyła 14 kilometrów. Uczestnicy przed startem otrzymali mapy, na których zaznaczone były dwa punkty kontrolne, gdzie należało wykonać pamiątkowe selfie. Drugą propozycją była nieco dłuższa trasa 25 km. Rekreacyjny przejazd odbył się pod kierunkiem przodowników z PTTK Wandrus. Obowiązywał limit 120 minut. Obie trasy wiodły malowniczymi terenami naszego miasta. Na mecie wszyscy otrzymali w pakiecie upominek a także zdobyli uprawnienie do udziału w konkursie. Łącznie na listach startowych znalazło się 69 osób.

W tej dyscyplinie organizatorzy przyznali kilka wyróżnień:

  • Cecylia Balska najstarsza uczestniczka trasy 14 km
  • Rozalia Jaszczuk najmłodsza uczestniczka trasy 14 km
  • Alan Płonka – najmłodszy uczestnik trasy 25 km
  • Jan Łukowski – najstarszy uczestnik trasy 25 km

W kategorii najliczniejszej reprezentacji rodzinnej pamiątkowe koszulki otrzymali państwo Lewandowscy, Jaszczuk, Kocur, Gabryszewscy.

Konkursowe nagrody główne trafiły do: Roberta Hruby, Piotra Płonki i Karola Gabryszewskiego.

W minioną niedzielę, w Parku Cegielnia została również dokonana oficjalna ceremonia wręczania nagród zwycięskim drużynom z Żorskiej Amatorskiej Ligi Orlika, edycji 2019/2020, w której wzięło udział 12 drużyn, tj. około 230 osób. Lidze honorowo patronował Przewodniczący Rady Miasta – Piotr Kosztyła. Ceremonii wręczania nagród dokonał Dyrektor MOSiR-u – Marek Utrata. Zwycięzcy od organizatora otrzymali puchary, upominki i pamiątkowe dyplomy.

Trzy najlepsze drużyny ŻALO uhonorowane na podium:

  • Multibiuro-Madness-KK Kwant Żory,
  • Grajki,
  • Dream Team.

W piątek 28.08 br. zakończyła się również rywalizacja z aplikacją Endomondo, którą  w ramach Akcji Lato 2020 dla mieszkańców miasta przygotował MOSiR Żory. Konkurencje przebiegały w trzech kategoriach;  „Biegaj po zdrowie”, „Podejmij wyzwanie Nordic Walking” oraz „Czas na Rower”.

Ogólnie w imprezie wystartowało 119 osób, z czego najliczniejszą grupę stanowili uczestnicy ”Biegaj po zdrowie”  (47 osób) przed rywalizującymi  grupami;  „Czas na Rower” (37 osób) i „Podejmij wyzwanie Nordic Walking” (35 osób). Łącznie podczas rywalizacji we wszystkich konkurencjach spalono 426 630 kalorii, przemierzono (marszem, biegiem i na rowerze) 10 235 km. Zwycięzcom w poszczególnych kategoriach, podczas obchodów 7 Żorskiego Dnia Rodziny, zostały wręczone puchary, upominki i pamiątkowe dyplomy.

Na podium 30 sierpnia br,. znalazła się również grupa Ogniki Nordic Walking Żory, która wręczyła medale, puchary i nagrody ufundowane również przez MOSiR za 3-tygodniowe starania się dla chorej na nowotwór, Beaty z Żor. Rywalizacja o podium kobiet i mężczyzn w kategoriach bieganie oraz nordic walking, odbywała się w terminie 03.08.2020 – 23.08.2020 r., w ramach cyklu OGNIKI ROZPALAJĄ SERCE, tym razem pod nazwą: „Przegońmy raka – 21 dni dla Beaty”. Do zbierania kilometrów za pośrednictwem programu Endomondo przyłączyły się 252 osoby, robiąc łącznie ponad 15 tys km i spalając ponad 1 mln kcal.

Pragniemy podziękować wszystkim podmiotom zaangażowanym w organizację 7 Żorskich Dni Rodziny; Przewodniczącemu Rady Miasta – Panu Piotrowi Kosztyle, za objęcie honorowego patronatu nad ŻALO, edycja 2019/2020,  organizatorom i współorganizatorom imprez związanych z obchodami Żorskich Dni Rodziny; Stowarzyszeniu Aktywności Lokalnej „Eventyr”, Klubowi Turystyki Kolarskiej PTTK „Wandrus”, Stowarzyszeniu Ratowniczemu „Iskra” w Żorach i Żorskim Ognikom.

Do zobaczenia za rok na kolejnych Żorskich Dniach Rodziny.