Na zdjęciu model samolotu Spitfire w kolorze moro khaki-niebieski stojący na podłodze

Wyjątkowy Spitfire w zasobach żorskich modelarzy

Po wielu miesiącach pracy członkowie modelarni MOSiR Żory prezentują zbudowany przez siebie model redukcyjny samolotu Spitfire. Wykonany model jest kopią samolotu myśliwskiego z II wojny światowej w barwach 316 dywizjonu. Model ma rozpiętość 1,5m a jego waga  do lotu wnosi 2,6 kg. Budowa modelu trwała ponad rok w żorskiej modelarni. Efekt jest widoczny na zdjęciach i w locie. Oblotu modelu dokonał doświadczony modelarz Tomasz Cyrulik.

Do wykonania maszyny wykorzystali zestaw części otrzymanych od sponsora, które były sprzedawane w kioskach „Ruchu”. Model długo leżał odłożony do kąta, ponieważ opinia o tym zestawie nie była zbyt pochlebna. Spitfire wykonany z zestawu fabrycznego nie może latać ponieważ jest za ciężki. Po naradzie żorscy modelarze postanowili zmierzyć się z tą “bestią”. Zweryfikowali materiały, które zawierał zestaw. Wykorzystali elementy sklejkowe a wszystkie elementy balsowe wykonali we własnym zakresie z lekkiej balsy. Jako napęd postanowili zastosować silnik elektryczny. W doborze napędu pomógł Pan Radosław Oleksy – właściciel sklepu modelarskiego Ol Pen Model.

Niebawem model Spitfire będzie można obejrzeć z bliska w Hali MOSiR, a kiedy tylko pozwolą na to warunki pogodowe oraz możliwość prezentacji szerszej grupie mieszkańców, model w locie zobaczycie podczas imprez plenerowych w Parku Cegielnia.