na zdjęciu tłum na otwarciu tężni solankowej w Żorach

Tłumy na otwarciu tężni solankowej!

Ogromnie cieszymy się, że będziemy administrować tak dużym i ciekawym obiektem w mieście, który posłuży mieszkańcom i wszystkim odwiedzającym!

Najnowsza miejska inwestycja już dostępna dla mieszkańców! W czwartek, 8 czerwca w Parku Cegielnia otwarto przepiękną tężnię solankową. W obecności prawdziwego tłumu gości symboliczną wstęgę przeciął Waldemar Socha – Prezydent Miasta Żory.

Największa na Śląsku i jedna z najpiękniejszych w Polsce tężni solankowych już działa w żorskim Parku Cegielnia. Na gałązkach tarniny spływa lecznicza solanka z Zabłocia, a wewnątrz tężni działa fontanna z efektami świetlnymi i dźwiękowymi. Tym co wyróżnia żorską tężnię jest taras widokowy na jej koronie, z którego można podziwiać okolicę.

O tym, jak bardzo mieszkańcy Żor i całego regionu czekali na tę inwestycję świadczą tłumy na otwarciu oraz dobiegające zewsząd głosy zadowolenia. A powodów do niebo było bez liku, ponieważ zachwycał nie tylko sam obiekt nowej tężni, ale też przygotowane przez Urząd Miasta Żory i MOSiR Żory atrakcje.

Gości zabawiali kuglarze, mim, żywe rzeźby oraz animator z gigantycznymi bańkami mydlanymi. Dla dzieci przygotowano bezpłatne dmuchańce oraz atrakcyjny program animacji, w tym malowanie twarzy, gry wielkoformatowe, zabawy z chustą animacyjną i wiele innych. Były też pokazy tańca w wykonaniu Formacji Tanecznej „Reaktywacja” Żory, pokazy modeli latających z modelarni MOSiR Żory, pokazy pierwszej pomocy w wykonaniu Grupy Ratowniczo-Poszukiwawczej z Knurowa. Do wspólnej zabawy przy muzyce gości zaprosiła Marzena Szymańska, które w strefie relaksu poprowadziła też ćwiczenia na zdrowy kręgosłup. Na sąsiadującym z tężnią bulodromie odbywał się natomiast pokazowy otwarty turniej gry w bule organizowany przez Żorską Ligę Petanque.

Otwarcie tężni połączono z Piknikiem z okazji 100-lecia Koła Pszczelarzy w Żorach. Wokół obiektu rozstawionych zostało wiele stanowisk prezentujących życie pszczół, ich znaczenie dla środowiska, produkty pszczele oraz tajniki pracy pszczelarzy. Były też degustacje miodu i ciekawe warsztaty – przygotowały je koła pszczelarzy z Żor, Czernicy oraz Gorzyc.

Przypomnijmy, że tężnia solankowa powstała w ramach projektu pn. „Zielona brama do przyszłości – kompleksowa rewitalizacja przestrzeni starego miasta w Żorach”. Zadanie było finansowane w ramach pożyczki rewitalizacyjnej na realizację projektu inwestycyjnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Źródło: UM Żory