na zdjęciu grupowym uczestnicy wycieczki w góry

Wycieczka do Istebnej – 12.02.2022

W sobotę, 12 lutego br., pogoda dopisała. Na rozpoczęcie Akcji Zima MOSiR Żory zabrał wszystkich chętnych, lubiących piesze wędrówki i górskie widoki na wycieczkę do Istebnej. Ekipa 41 osób miała okazję podziwiać piękno istebniańskiej panoramy okolicznych gór oraz malowniczych dolin, rozpościerających się z Ochodzitej, na którą można było bez większego trudu wejść pieszo. Góry pokryte białym puchem i dobra widoczność dostarczyły wielu pozytywnych emocji i wrażeń.

W tym dniu nasi turyści mieli okazję zwiedzić też chatę „U Kawuloka”, w której usłyszeli sporo na temat tradycji i historii tutejszej ludności. Jan Kawulok, nagodzony niegdyś nagrodą im. Oskara Kolberga, zostawił po sobie sporą spuściznę. Odwiedzający mogli zapoznać się ze sprzętem domowym z drugiej połowy XIX wieku. Chata była miejscem jego życia i pracy, tu też postanowił stworzyć izbę regionalną, dom-muzeum w którym gościli żorzanie. To miejsce gdzie można wysłuchać ciekawych gawęd, gry na instrumentach pasterskich i wziąć udział w warsztatach. Warto odwiedzić to miejsce gdzie zatrzymał się czas. Żeby dopełnić wiedzy o tym malowniczym, górskim zakątku, była też garść informacji na temat flory i fauny tego regionu, o czym uczestnicy wycieczki mogli wysłuchać i zobaczyć podczas odwiedzin w Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej. Znajdowała się tu stała ekspozycja ukazująca świat roślin i zwierząt zamieszkujących te tereny, wkomponowanych w tło pięknych gór Beskidu Śląskiego.

Chcemy poinformować, że ta wycieczka była jedną z czterech, która upoważnia do zdobycia Pakietu GOLD pod pewnymi warunkami. Więcej szczegółów znajdą Państwo w jej opisie, w regulaminie.

Już dzisiaj zapraszamy na kolejną z tego cyklu wyprawę, „4 pory roku – wiosna”. Szczegóły będą dostępne już wkrótce na plakatach oraz stronie i FB MOSiR-u. Zachęcamy do wzięcia udziału.

Należy dodać, że podczas całej wycieczki jej uczestnikom towarzyszył przewodnik, opiekun MOSiR-u i pomoc medyczna. Nasi uczestnicy na wyjazd otrzymali też suchy prowiant, który mogli spożyć w czasie podróży. Był też w drodze powrotnej czas na spacer po Wiśle, gdzie można było zobaczyć znanego skoczka, Adama Małysza w czekoladzie, odwiedzić miejscowe bazarki i kupić ciekawe pamiątki.