na zdjęciu grupa wycieczkowiczów przed zamkniem

Wycieczka „4 pory roku – Wiosna” do Palmiarni i zamku – 18.03.2023

To już druga wycieczka zorganizowana w tym roku przez MOSiR Żory pod hasłem „Wycieczka 4 pory roku – wiosna – zdobywamy Pakiet GOLD”. (Pierwsza odbyła się zimową porą). Autobus szybko się zapełnił. Bilety na wycieczkę rozeszły się w szybkim tempie. Tym razem jej uczestnicy w dniu 18 marca mogli podziwiać piękno architektury pałacu oraz jego wnętrza w Pławniowicach. Znajduje się on w urokliwej wsi sołeckiej Pławniowice, położonej w województwie śląskim. Pierwsza jego budowla została wzniesiona w 1737 r., na której powstał w latach 1882–1885 Zespół pałacowo-parkowy, znany przede wszystkim jako Pałac Ballestremów.

Kolejnym punktem w programie wycieczki była gliwicka starówka. Ciekawie o historii miasta oraz poszczególnych jego zabytkach opowiadał przewodnik z PTTK-u, który przeniósł wszystkich w zamierzchłe czasy, oprowadzając po zabytkowych uliczkach z średniowiecznym ich układem wzdłuż zachowanych fragmentów murów obronnych. Ciekawie prezentowały się zachowane kamieniczki, średniowieczny układ rynku, ratusz, czy też ciekawy architektoniczne budynek kościoła, odcinający się swoją monumentalną bryłą od znajdującego się nieopodal rynku. Słoneczna aura sprzyjała zwiedzaniu miasta i relaksowaniu się na starówce. W tym też klimacie w jednej z zabytkowych kamieniczek nasi podróżnicy zjedli obiad dwudaniowy nabierając sił na kolejny punkt w wycieczce.

Nasza pięćdziesięcioosobowa grupa przechodząc urokliwymi, zabytkowymi uliczkami ze skwerami pokrytymi mnóstwem kolorowych krokusów, dotarła przez Park Chopina do Palmiarni. Szczególnie o tej porze roku cieszyła ona oczy soczystością zieleni, wyjątkowymi gatunkami roślin z tropików, z „geograficznie cieplejszych” terenów. Były bananowce, drzewa pomarańczowe, liany, kaktusy, storczyki i wiele innych ciekawych, roślinnych eksponatów. Było także duże akwarium, gdzie znajdowały się różne gatunki ryb, które przez grubą szybę można było podziwiać. Był też czas na pyszną kawę i ciastko na antresoli w palmiarni.

Kolejny wyjazd planujemy w lecie, na który już teraz, wszystkich amatorów tej formy wypoczynku, serdecznie zapraszamy.