plakat promujący projekt „Opera&Musical na WYNOS” z wizerunkami artystów oraz informacjami zawartymi w tekście

Opera&Musical na WYNOS, czyli piękna muzyka w plenerze

„Opera&Musical na WYNOS” to niezwykłe wydarzenie kulturalne, które już w najbliższą sobotę, 1 lipca odbędzie się w naszym mieście! Jeśli lubicie muzykę operetkowa i musicalową lub dopiero chcecie ją poznać, to koniecznie wybierzcie się na jeden z trzech bezpłatnych koncertów!

Stowarzyszenie Operetka Wrocławska zaprasza na aż trzy zupełnie darmowe plenerowe koncerty operetkowe w brawurowym wykonaniu znakomitych śpiewaków: Lizy Wesołowskiej  – sopran, Tomasza Maleszewskiego – tenor i Damiana Domalewskiego – wokal. Koncerty odbędą się w sobotę1 lipca o godz. 15:00 w Parku Cegielnia, o godz. 17:00 na żorskim Rynku oraz o godz. 19:00 na kąpielisku Śmieszek. Poprowadzi je Maciej Michałkowski.

W programie „Opera&Musical na WYNOS” usłyszymy słynne pieśni neapolitańskie oraz najpiękniejsze arie, duety, songi z oper i musicali. Początki pieśni neapolitańskiej sięgają XVIII-wiecznej opery buffa, która powstała w Neapolu (jako przerywnik muzyczny opery seria) i była pisana w dialekcie neapolitańskim. Tematem oper były sytuacje z życia codziennego i zawoalowane odniesienia do współczesnych wydarzeń. Libreciści oper buffa zaczęli z czasem pisać teksty popularnych piosenek, które były wykonywane również w teatrze, a także na ulicy, dla tych, których nie było stać na kupno biletu. Od tego momentu piosenka neapolitańska zaczęła szybko się rozwijać. Przypominając włoską tradycję koncertowania na ulicach, pragniemy zaproponować mieszkańcom ten niezwykle popularny i popisowy repertuar muzyczny, dodatkowo wzbogacając go najpiękniejszymi ariami, duetami i songami z  oper i musicali. W programie wydarzenia znalazły się pieśni nepolitańskie, takie jak m. in.: „Santa Lucia”, „Mamma”, „Torna e Sorriento”, „O Sole Mio”, „La spangola”, „Funiculi, funicula”, arie i duety z oper: „La traviata”, „Gianni Schicchi”, „Cyganeria”, „Romeo i Julia”, „Napój miłosny”, „Rigoletto” a także fragmenty przesławnych musicali: „Skrzypek na Dachu”, „Romeo i Julia”, „My Fair Lady”, „West Side Story”, „Cats”, Dzwonnik z Notre Dame” i wielu innych!

Uczestnicy wydarzenia otrzymają bezpłatne pocztówki z ciekawostkami związanymi z pieśniami neapolitańskimi i sztuką operową, na których znajdą się także rebusy, kolorowanka i krzyżówka dla dzieci.

Zadanie jest dofinansowane z budżetu Miasta Żory.

Info: UM Żory