na plakacie na białym tle informacje o atrakcjach Festiwalu Górnej Odry, na dole loga

Festiwal Górnej Odry poniesie nas „na fali” pełnej atrakcji!

Wspaniałe koncerty, pokazy, warsztaty, gry i animacje – tak rozpoczniemy wakacje w Żorach! Czekają nas trzy dni świetnej zabawy w Parku Cegielnia, na kąpielisku „Śmieszek” oraz w Pałacu Baranowice. Festiwal Górnej Odry to wielkie turystyczne święto, któremu towarzyszy mnóstwo atrakcji!

Czwarta edycja Festiwalu Górnej Odry odbędzie się w naszym mieście w dniach 21-23 czerwca. Atrakcje rozpoczną się w piątek, 21 czerwca o godz. 16:00 w dwóch lokalizacjach: na terenie Zespołu Parkowo-Pałacowego w Baranowicach przy ul. Zamkowej 97 oraz w Parku Cegielnia, przy ul. Folwareckiej 3.

Pałac Baranowice zaprasza na tradycyjne zabawy świętojańskie, palenie ognisk, plecenie wianków oraz grę terenową „Szukanie kwiatu paproci” w godzinach 16:00 – 18:00. Następnie, o godz. 18:00 rozpocznie się pokaz mody „Świtezianka”, przygotowany przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żorach. O godz. 19:00 wystąpi Zespół Pieśni i Tańca SARI, a po nim, o godz. 20:00 zagra niezwykły kwintet smyczkowy, tworzony przez górali z Beskidu Śląskiego oraz muzyków klasycznych – zespół Vołosi.

Tego samego dnia w Parku Cegielnia o godz. 16:00 odbędzie się Piknik Bezpieczeństwa z nauką pierwszej pomocy, pokazami służb mundurowych oraz znakowaniem rowerów z żorską Policją. Po oficjalnym otwarciu Festiwalu, które zaplanowano na godz. 17:00, zagrają dla Was gwiazdy polskiej sceny hip-hopowej i alternatywnej. Jako pierwszy wystąpi lokalny duet raperów: Pacho & Tomcio, wspierany przez DJ Malowanego. Następnie, o godz. 18:00, na scenie zaprezentuje się hip-hopowa grupa muzyczna – Projekt Larmo. O godz. 19:00 scenę rozbuja Jarecki – wokalista i raper od  lat związany z polską sceną muzyczną. Pierwszy dzień Festiwalu zakończy koncert Pokahontaz – duet Fokusa i Rahima wystąpi o godz. 20:30.

W sobotę, 22 czerwca w Pałacu Baranowice o godz. 18:00 rozpocznie się wernisaż wystawy Lecha Pierchały pt. „Wiedźmy”.

Drugi dzień Festiwalu w Parku Cegielnia rozpocznie się o godz. 16:00 Piknikiem Ekologicznym, podczas którego, będzie można m.in. wziąć udział w grze terenowej. Tego dnia jako pierwszy scenę opanuje zespół Sari Ska Band, grający mieszankę stylów ska i reggae. Koncert zaplanowano na godz. 17:30. Tuż po nim, o godz. 19:00 wystąpi warszawskie rockowe trio, czyli zespół Dziwna Wiosna. Natomiast o godz. 20:30 rozpocznie się koncert TABU – zespołu reggae z Wodzisławia Śląskiego.

Trzeciego dnia Festiwalu, czyli w niedzielę, 23 czerwca o godz. 9:00 przy Pałacu Baranowice odbędzie się „Piknik u baronowej”. Podczas pikniku zaplanowano animacje, zabawy i sporty wiktoriańskie, a także koncert kwartetu smyczkowego.

O godzinie 12:00 Festiwal Górnej Odry przeniesie się na kąpielisko „Śmieszek”, gdzie rozpoczną się pokazy wodnych technik ratowniczych, Kajakowe ABC, czyli nauka pływania kajakiem, a także Warsztaty wyplatania tradycyjnych wianków świętojańskich. O godzinie 15:00 wystartują Rodzinne Regaty oraz strefa relaksu z DJ-em. O godzinie 16:30 na wodzie odbędzie się niezwykły spektakl z udziałem publiczności, a o godz. 19:00 na scenie wystąpi Grupa Bez Daty Ważności. Następnie, o godz. 20:00 na scenie pojawi się żorski zespół MuzyKajaka, a po nim, o godz. 21:00 rozpocznie się koncert zespołu Chwila Nieuwagi. Po koncercie zapraszamy wszystkich na puszczanie wianków na wodę i paradę z pochodniami, a także sobótkowe ognisko.

Wszystkie atrakcje Festiwalu Górnej Odry są bezpłatne! Festiwal odbywa się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Pełny program Festiwalu Górnej Odry znajdziecie na stronie https://festiwalgornejodry.pl/

Żródło: UM Żory