na zdjęciu zwycięzcy konkurencji imprezy na podium z nagrodami

6. Żorski Rajd Wilczy – 26.03.2022

Prezentujemy sprawozdanie z Rajdu Wilczego zapisanego sławami naszego współorganizatora imprezy Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej “Eventyr”:

Za nami kolejna edycja Rajdu Wilczego. Już po raz szósty w Żorach gościliśmy zawodników Adventure z całej Polski. Tradycyjnie przygotowaliśmy pięć tras. Najszybciej zmagania rozpoczęli zawodnicy PROFI (ok. 150km) bo o północy z piątku na sobotę. Czekała na nich trasa podzielona na etapy rowerowe, piesze, wodny oraz linowe zadanie specjalne. W tym roku obraliśmy kierunek południowy. Po starcie sprzed Hali Widowiskowo- Sportowej w Żorach zawodnicy ruszyli przez Baranowice (gdzie zmierzyli się z etapem pieszym) przez  Strumień, Skoczów, aż do podnóża Beskidu Śląskiego, a tak kolejny pieszy Bieg na Orientacje. W drodze powrotnej w Drogomyślu czekało zadanie specjalne. Na wysokości kilkudziesięciu metrów zawodnicy musieli przejść mostem linowym, by na koniec oddać skok z wykorzystaniem asekuracji linowej.

W trakcie gdy zawodnicy PROFI byli już w drodze powrotnej, w ślad za nimi zmagania rozpoczęła trasa Open (ok. 70km). Ich trasa choć o połowę krótsza to równie bardzo wymagająca. Biegi na Orientacje, etapy rowerowe, a dodatkowo zadanie linowe i wodne. Do dyspozycji uczestnicy mieli wyłącznie mapy. Tu liczy się zarówno przygotowanie fizyczne jak również dobra orientacja w terenie i praca z mapą, co nie należy do najłatwiejszych. Wystarczy jeden błąd, by stracić kilka minut, co niechybnie wykorzystają inni zawodnicy.

Godzinę później ruszyła trasa Rower (ok. 60km) i Bieg (ok 25km). Tu zawodnicy ścigali się ze sobą i z czasem. Oni również otrzymali mapę. Zaliczając punkty kontrolne sami byli konstruktorami trasy, wybierając drogę dotarcia do kolejnego punktu. Na szczególną uwagę zasługuje zachowanie fair play jednego z zawodników, który przekazał swoje zapasowe części zamienne konkurentowi, dzięki czemu mógł on ukończyć trasę.

Jako ostatni na trasę wyruszyły zespoły rodzinne. Dla nich przygotowaliśmy przygodową trasę z myślą o najmłodszych. Wraz z rodzicami odwiedzili najciekawsze miejsca żorskiej Starówki, w tym Bibliotekę Miejską, Karuzelę na Rynku czy Dworzec PKP. Tu nie liczył się czas, a dobra zabawa w rodzinnym gronie.

Wszystkim zawodnikom gratulujemy ukończenia tras. Wyniki z zawodów dostępne są m.in pod tym linkiem https://www.facebook.com/RajdWilczy

Dziękujemy wszystkim partnerom za pomoc w przygotowaniu imprezy, a w szczególności współorganizatorowi Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Żorach , z którym od pierwszej edycji razem przygotowujemy dla Was tą imprezę. Dziękujemy również Miastu Żory, które dofinansowało Rajd ze środków budżetu miasta. Niezwykle nam miło, że mogliśmy w aktywny sposób wpisać się w kalendarz wydarzeń obchodów 750 urodzin miasta Żory.

Do zobaczenia na kolejnej edycji. Czym tym razem Was zaskoczymy?