na zdjęciu grupa wycieczkowiczów w sali wystawienniczej

Wycieczka do Mosznej – Cztery pory roku – 07.08.2022

07.08.2022 r., odbyła się kolejna już wycieczka organizowana przez MOSiR Żory z cyklu „4 Pory Roku – Lato”. Tym razem uczestnicy zwiedzili najbardziej znany na ziemi opolskiej – zespół pałacowo zamkowy w Mosznej wraz z przepięknym parkiem, rynek Opola oraz opolskie ZOO.

W trakcie zwiedzania komnat na zamku, przewodnik przybliżył uczestnikom historię rezydencji niemieckiego rodu von Tiele-Wincklerów. Później w blasku słońca i zaciszu południowych alejek część grupy udała się do pobliskiej nekropolii, gdzie spoczywają prochy byłych właścicieli Mosznej, natomiast pozostała grupa odpoczywała w cieniu okalających park drzew. Nie zabrakło również dodatkowej zamkowej atrakcji w postaci spektaklu „światło – woda – dźwięk” na świeżo wyremontowanej fontannie.

Po zwiedzaniu zachwycającego rozmachem i oryginalnością zamku, grupa udała się na obfity posiłek w karczmie „Bida” w Opolu po to by w pełni sił móc udać się na kolejne spotkanie z atrakcjami a mianowicie na opolski rynek. Uczestnikom charyzmatyczny przewodnik w niezwykle ciekawy sposób przybliżył historię Opola, jego zabudowy a co ciekawsi zwiedzili gotycki kościół Świętej Trójcy, przez opolan zwany kościołem Franciszkanów, który jest jednocześnie jednym z najważniejszych miejsc dla historii miasta. W jego podziemiach znajduje się nekropolia Piastów opolskich, którzy władali Opolem i księstwem od XII do niemal połowy XVI w. W świątyni pochowano 14 książąt i księżnych tych ziem a tylko trójka spoczęła w innych miejscach. Spacerując po rynku między ratuszem a kamieniczkami po wschodniej stronie rynku, widzieliśmy bardzo liczne grono wykonawców, których to od 2004 roku „gwiazdy” uwieczniono w zaszczytnym gronie „Alei Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki”.

Z opolskiego rynku udaliśmy się do ZOO, gdzie dla zwiedzających przygotowano liczne atrakcje. W otoczeniu bujnej roślinności umiejscowiono różne gatunki zwierząt, ptaków itd. Nie sposób zwiedzić tak dużego kompleksu w tak krótkim czasie, więc z pewnością dla wielu będzie to bodziec do jego ponownego całodniowego zwiedzenia w gronie rodziny czy znajomych.

ZOO było ostatnią atrakcją tego dnia. Zmęczeni, ale zadowoleni uczestnicy w godzinach wieczornych szczęśliwie dotarli do domu.