Wieliczka w jeden dzień!
Wieliczka to piękne miasto, które w XIV wieku stało się najważniejszym ośrodkiem wydobycia soli w Polsce. Miasto obecnie słynie z wielu zabytków, z których najważniejszym jest Kopalnia Soli czynna od XIII wieku. Przez 6 tysięcy lat pozyskiwano tu sól ze słonych źródeł odparowując wodę, czyli jak mówiono dawniej warzono sól. Po odkryciu złóż soli kamiennej i rozpoczęciu jej wydobycia w 1289 roku Henryk Prawy wydał dokument zezwalający na założenie miasta Wieliczka, a rok później książę Przemysław II nadał mu prawa miejskie. Szybki rozwój miasta nastąpił za rządów Kazimierza Wielkiego – miasto zostało otoczone murami, wybudowano zamek.
Aktualnie w Żupnym Zamku mieści się najbardziej unikatowa wystawa solniczek w całej Europie, a obiekt został wpisany na światową listę UNESCO. Właśnie do Wieliczki, pokonując 127 kilometrowy odcinek drogi autokarem, po dwóch godziny jazdy z przerwą na postój, dotarła wycieczka z Żor, którą zorganizował 3 lutego br. w ramach Akcji Zima, MOSiR Żory. Nasi mieszkańcy korzystając z usług przewodnickich, mieli doskonałą okazję zwiedzić miasto, zabytkowe wnętrza Żupnego Zamku i podziwiać wyjątkową i unikatową w skali Europy i świata ekspozycję złoconych i posrebrzanych solniczek. Zamek składał się z wielu części i komnat. Najpiękniejszą z nich była najstarsza „Sala Gotycka”, gdzie do dziś odbywają się uroczystości ślubne.
Okoliczne budowle, zamek jak i zabytkowy, wciąż czynny kopalniany Szyb Daniłowicza, kamieniczki, brukowane klimatyczne uliczki i deptaki, obsadzone licznymi drzewami i krzewami tworzą miejsce klimatyczne zachęcające do spacerów, do spędzenia wolnego czasu. Znajdują się tam liczne sklepiki z solnymi pamiątkami, różnego rodzaju restauracje, serwujące różnego rodzaju posiłki. Nasza wycieczka skonsumowała suty posiłek w jednej z takich klimatycznych restauracji, która swoją aranżacją wpisuje się w klimat tego miejsca. Po zwiedzeniu wnętrz Żupnego Zamku i zjedzeniu posiłku w restauracji „Sztolnia” był czas wolny na zakup pamiątek i odpoczynek. Następnie realizując kolejny punkt programu, nasi żorscy turyści pod opieką przewodników z kopalni, opiekunów z ramienia MOSiR, opieki medycznej, w dwóch grupach zeszli krętymi schodami do Kopalni Soli. Na trasie znajdowało się blisko 3 kilometry krętych korytarzy, 800 schodów do pokonania i zejście na głębokość 135 metrów pod ziemię. Nic dziwnego, że uroki tej Trasy Turystycznej, głównego szlaku Kopalni Soli „Wieliczka”, podziwiają miliony spragnionych przygód turystów z całego świata. Kopalnia ta również wpisana jest na światową listę dziedzictwa UNESCO. Pod ziemią otwierały się przed nami liczne komnaty, zagospodarowane wyrobiska z różnymi eksponatami, przedstawiającymi dawniejsze życie kopalniane, żywot koni i ciężką pracę górników. Na trasie zwiedzania znajdowała się także największa i najpiękniejsza komnata; gdzie wyrzeźbiono w soli Kaplicę świętej Kingi z unikatowymi płaskorzeźbami i rzeźbami w soli i wiszącymi, potężnymi, składającymi się z setek solnych kryształków żyrandolami. W komnacie było trochę czasu wolnego aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, podziwiać eksponaty i trochę odpocząć przed dalszym zwiedzaniem kopalni. Na trasie znajdowały się kolejne komnaty z eksponatami, podświetlone jeziorka solankowe i czynne źródełka solne. Z kopalni na powierzchnię wyjazd nastąpił czynną kolejką górniczą. Był jeszcze czas na zrobienie pamiątkowych zdjęć, wypoczynek. W godzinach popołudniowych wyruszyliśmy w drogę powrotną do Żor.
Należy dodać, że podczas wycieczki grupa miała zapewnioną opiekę pilota, przewodnika, opiekuna MOSiR oraz wykwalifikowaną pielęgniarkę. Uczestnicy wycieczki mieli także zapewniony przez organizatora ciepły posiłek.
Zapraszamy na kolejne wycieczki. Następną pragniemy zorganizować już na wiosnę. Poniżej zapraszamy do galerii zdjęć z wycieczki.
Natomiast w tym tygodniu jeszcze przed nami sporo rekreacyjno-sportowych atrakcji dla każdego. We wtorek zapraszamy dzieci na bezpłatny blok z pokazami popularnonaukowymi, z wykorzystaniem „suchego lodu”. Odbędą się warsztaty kuchni molekularnej. Będą dmuchńce i zabawy oraz konkurencje rekreacyjno-sportowe. Natomiast dorosłych, lubiących intensywny trening i ćwiczenia z opaskami oporowymi, zapraszamy do hali sportowej w środę na godz. 16.00, gdzie zajęcia poprowadzą dla Was wieloletni trenerzy personalni, pasjonaci fitnessu i sportów siłowych – Kamila Śmietana i Paweł Oleksy.
Szczegóły naszych propozycji w ramach Akcji Zima z MOSiR-em na naszej stronie. Zapraszamy!