VII Żorski Bieg Uliczny – sprawozdanie, fotorelacja i wyniki 2km + 10km

Ponad 10 tysięcy kilometrów pokonali wszyscy uczestnicy największej imprezy biegowej w Żorach

12 października odbył się w naszym mieście VII Żorski Bieg Uliczny zorganizowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach. W imprezie wzięła udział rekordowa ilość 1750 osób (w poprzedniej edycji wystartowało 1202 uczestników).

W „Biegu Głównym” na dystansie 10 km wystartowało 820 biegaczy. W dwukilometrowym „Biegu po zdrowie” pobiegło 873 uczestników, a w „Spacerze Nordic Walking” – dystans 3 km pokonało 57 osób.

Wśród uczestników imprezy znaleźli się czynni zawodnicy, amatorzy, uczniowie, nauczyciele, ale także wieloosobowe reprezentacje rodzin, szkół i organizacji. Wśród uczestników imprezy z roku na rok zwiększa się liczba mieszkańców naszego miasta, co może świadczyć o tym, że żorzanie zakochani są w bieganiu.

Niedziela, która od samego początku powitała nas słoneczną pogodą sprawiła, że w okolicach startu, mety oraz wzdłuż całego przebiegu trasy, oprócz biegaczy, pojawiła się liczna rzesza kibiców. Pierwszych emocji dostarczyli uczestnicy „Biegu po zdrowie” (2 km) oraz „Rekreacyjnego spaceru nordic walking” (3 km.). Sygnał do startu dla tej grupy dał Senator Rzeczpospolitej Polskiej – Adam Ździebło. W biegu oraz marszu brali udział głownie mieszkańcy Żor, ale nie zabrakło gości z sąsiednich miast.

Bieg uświetniła obecność Ewy Swobody żorskiej lekkoatletki, piątej zawodniczki w biegu na 100 metrów Mistrzostw Świata Juniorów w Eugene. Z dystansem zmierzyli się również radni naszego miasta: Leszek Hoderny, Krzysztof Mentlik. Jako pierwszy w „Biegu po zdrowie” linię mety pokonał Robert Łukasik z Żor. Dla pierwszych 500 uczestników przygotowano pamiątkowy dyplom oraz gadżet biegowy. Wielkie brawa należą się również uczestnikom marszu z kijami, dla których organizatorzy przygotowali nieco dłuższy dystans. Oprócz pamiątkowych medali i koszulek, dodatkowe wyróżnienia otrzymali najmłodsi uczestnicy marszu Aleksander Machoński, Julia Watolla oraz najstarsi Michał Krajewicz, Krystyna Wardas.

Kolejną dawkę sportowych emocji dostarczył „Bieg główny” na dystansie 10 km. Po rocznej przerwie spowodowanej pracami inwestycyjnymi w mieście powróciliśmy do trasy z atestem PZLA. Sygnał do startu dla biegaczy dał Prezydenta Miasta Żory – Waldemar Socha oraz drugi z naszych gości specjalnych Kamila Lićwinko polska lekkoatletka, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski, Halowa Mistrzyni Świata w skoku wzwyż 2014.

Zarówno Kamila Lićwinko jak i Ewa Swoboda rozdały w tym dniu mnóstwo autografów, a także pozowały do zdjęć z kibicami. Nie zabrakło także pytań dotyczących karier obu Pań oraz planów sportowych na przyszłość.

Pośród wszystkich uczestników tegorocznego biegu głównego, z dystansem 10 km zmierzyli się między innymi: Przewodniczący Rady Miasta Piotr Kosztyła, Dyrektor Mosiru Arkadiusz Stanula, radni Arkadiusz Kuś i Marek Gwóźdź, Dyrektor MOK-u Stanisław Ratajczyk. Po raz kolejny w biegu wystartowali zawodnicy z zagranicy. W klasyfikacji generalnej mężczyzn trzecie miejsce zajął Ukrainiec Yuriy Blahodir. Imponującą liczbę 820 uczestników biegu 10 kilometrowego tworzyli miłośnicy biegania głownie z województwa śląskiego oraz regionu południowej i centralnej Polski. Warto dodać, że mieszkańcy województwa śląskiego za udział i uzyskane miejsce w żorskim biegu mogli zdobyć punkty rankingowe zgodnie z regulaminem Grand Prix 2014 Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w biegach masowych.

UWAGA! Wśród wyników BIEGU PO ZDROWIE pozycje oznaczone kolorem wskazują osoby niezidentyfikowane na podstawie zapisu z kamery (z powodu niewidocznego lub zasłoniętego numeru startowego).

Poniżej prezentujemy zwycięzców klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn (osoby te zgodnie z regulaminem nie były klasyfikowane w swoich kategorii wiekowych).

Klasyfikacja generalna kobiet:

I miejsce – Ewa Kucharska (K30) – Pszczyna – czas 00.36,29

II miejsce – Dominika Wiśniewski-Ulfik (K20) – Zabrze – czas 00.37,26

III miejsce – Katarzyna Golba (K20) – Mielec – czas 00.38,01

 

Klasyfikacja generalna mężczyzn:

I miejsce – Szymon Topolnicki (M20) – Tychy – czas 00.32,41

II miejsce – Paweł Szostak (M20) – Katowice – czas 00.32,59

III miejsce – Yuriy Blahodir (M30) – Ostrów Wlkp. (Ukraina) – czas 00.33,21

 

 „Bieg główny” obejmował jedenaście kategorii wiekowych i zwyciężali w nich:

Juniorki

I miejsce Katarzyna Gawlak – Goczałkowice Zdrój – czas 00.43,01

Juniorzy

I miejsce Szymon Ostrowski – Pielgrzymowice – czas 00.34,21

Kobiety 20-29lat

I miejsce Monika Kapera – Piła – czas 00.38,29

Mężczyźni 20-29lat

I miejsce Wojciech Czernek – Mikołów – czas 00.33,46

Kobiety 30-39lat

I miejsce Katarzyna Czyż – Ruda Śląska – czas 00.40,02

Mężczyźni 30-39lat

I miejsce Piotr Magiera – Myszków – czas 00.33,50

Kobiety 40-49lat

I miejsce Janina Malska – Krze – czas 00.41,39

Mężczyźni 40-49lat

I miejsce Tomasz Wróbel – Goleszów – czas 00.34,26

Kobiety 50 lat i starsze

I miejsce Dorota Wyleciał – Katowice – czas 00.43,10

Mężczyźni 50-59lat

I miejsce Mirosław Gołębiewski – Rybnik – czas 00.36,42

Mężczyźni 60lat

I miejsce Jan Deńca – Rudnik – czas 00.38,57

 

W każdej z kategorii wiekowych za miejsca I-III zostały wręczone statuetki, dyplomy, nagrody pieniężne. W klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn za miejsca I-III zawodnicy otrzymali nagrody pieniężne oraz pakiety diagnostyczno rehabilitacyjne i vouchery. Fundatorami nagród w tych kategoriach byli Śląska Fabryka Okien KNS, MONBUD Konstrukcje stalowe, Sport Klinika w Żorach oraz Miasteczko Twinpigs.

Z biegu głównego zostały wyłonione także trzy najlepsze żorzanki i trzech żorzan:

I miejsce – Katarzyna Bienioszek – czas     00.46,19

II miejsce – Edyta Rutkowska – czas 00.46,47

III miejsce – Elżbieta Kiśluk – czas 00.47,02

I miejsce – Jarosław Kożdoń – czas 00.34,34

II miejsce – Paweł Dzięgielowski – czas 00.37,07

III miejsce – Marek Jacko – czas 00.38,40

 

Fundatorem nagrody głównej dla najlepszych żorzan była firma KIA Etrans.

Z pośród wszystkich biegaczy biegu głównego organizatorzy wyłonili także najstarszego i najmłodszego uczestnika. Zostali nimi Edward Kurek, Jagoda Cholewa.

Na zakończenie imprezy wszyscy uczestnicy mogli wziąć udział w konkursie z nagrodami. Ewa Swoboda i Paweł Dzida pełniąc rolę „sierotek” losowali numery startowe uczestników, którzy odpowiadając prawidłowo na pytania dotyczące imprezy odbierali nagrody przygotowane przez organizatora i sponsorów. Nagroda główna telewizor ufundowany przez Salon „Mixelectronics” Żory powędrował do Sebastiana Saft z Chorzowa. Pozostałe wylosowane nagrody ufundowali miedzy innymi: Sklep Decathlon Żory, Media Markt Rybnik, Inter-car Rybnik, Sony Europe.

 Największa impreza biegowa w naszym mieście nie odbyłaby się bez wsparcia i pomocy sponsorów oraz partnerów, za co serdecznie dziękują organizatorzy. Wszystkich miłośników biegania zapraszamy już za rok do udziału w ósmej edycji imprezy.

 Sponsorzy VII Żorskiego Biegu Ulicznego:

– Urząd Miasta Żory,

– Sklep Decathlon w Żorach,

– Sport Klinika w Żorach,

– Salon „Mixelectornics” Żory,

– Auchan Żory,

– Best-Eko,

– Filoptyk – Sławomir Filak,

– Media Markt Rybnik,

– Hurtownia Papirus,

– Hurtownia BAKO,

– KNS Śląska fabryka okien,

– KIA Etrans,

– Baha-provita,

– MODUS hotel i restauracja,

– GeoBud – Janusz Karwot,

– Inter-car Rybnik,

– Ustronianka,

– Miasteczko Twinpigs,

– Park Wodny Aquarion,

– Sony Europe,

– Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A.,

– Stowarzyszenie Biegów Górskich,

– MONBUD – konstrukcje stalowe,

– Hotel Kameleon,

– Szkoła Językowa Pascal Connect.

Partnerzy biegu:

– Ochotnicza Straż Pożarna Żory,

– Ochotnicza Straż Pożarna Rowień,

– Ochotnicza Straż Pożarna Kleszczów,

– Komenda Miejska Policji w Żorach,

– Związek Harcerstwa Polskiego w Żorach,

– Stowarzyszenie Ratownicze Iskra Żory,

– Grupa Biegowa HR MAX Żory,

– Centrum Promocji Sportu „Active”.

Patronat Honorowy na imprezą objął:

– Prezydenta Miasta Żory – Waldemar Socha

– Przewodniczący Rady Miasta Żory – Piotr Kosztyła

– Senator Rzeczpospolitej Polskiej – Adam Ździebło

Patronat medialny:

– Radio 90 FM, TV HD Żory, Telewizja TVS, Telewizja TVT, Dziennik Zachodni, Gazeta Żorska, portal Tuzory.pl, portal zory24.pl, portal zory.com.pl