na zdjęciu oficjalne przekrojenie tortu

Przebudowany basen w Roju zachwyca! Sprawozdanie z otwarcia UM Żory i MOSiR Żory

W tym miejscu z pewnością nikt nie będzie narzekał na nudę! Duża niecka basenowa ze stali nierdzewnej z podgrzewaną wodą, liczne atrakcje, takie jak wodne place zabaw, masażery czy zjeżdżalnie, a także odnowione korty tenisowe i boiska do siatkówki plażowej sprawiają, że wyremontowany Ośrodek Rekreacyjny w Żorach-Roju będzie jednym z najatrakcyjniejszych miejsc do letniego wypoczynku w całym województwie! Obiekt został już oficjalnie otwarty i zaprezentowany mieszkańcom.

O tym, jak zmienił się ten niezwykle popularny w przeszłości ośrodek rekreacyjny, można było przekonać się podczas Dnia Otwartego Basenu. Symboliczną wstęgę na otwarcie obiektu przecięli: Waldemar Socha – Prezydent Miasta Żory, Piotr Kosztyła – Przewodniczący Rady Miasta Żory oraz Marek Utrata – Dyrektor MOSiR Żory. W swoim przemówieniach nie kryli oni radości z realizacji tej inwestycji.

– To niezwykle ważna inwestycja dla naszych mieszkańców i cieszę się, że w Żorach powstał piękny, nowoczesny basen. Cały ośrodek robi ogromne wrażenie i jestem przekonany, że będzie doskonale służył lokalnej społeczności, a także przyciągał licznych gości – powiedział Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.

Później był czas na zwiedzanie obiektu a mieszkańcy mogli skorzystać z licznych atrakcji towarzyszących w rekreacyjno-sportowym klimacie. Były m.in. bezpłatne samochodziki bumper cars oraz snowtubing, a także pokazy nurkowania i ratownictwa wodnego w wykonaniu WOPR Żory, turniej siatkówki plażowej z MUKS Sari Żory, pokazowe treningi baseballistów z BUKS Gepardów Żory i pływaków z SALMO Żory, prezentacja morsowania w wykonaniu Stowarzyszenia Luxtorpeda Czerwionka-LeszczynyKlubu HRmax Żory i klubu Szare Morsy z Jastrzębia-Zdroju oraz prezentacja triathlonu w wykonaniu żorskich mistrzów: Sabiny Barteckiej i Grzegorza Pysza.

W tych wyjątkowych okolicznościach wręczono także Nagrody Sportowe Prezydenta Miasta Żory oraz wyróżniono najlepszych uczestników rywalizacji o „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”.

Przypomnijmy, że dzięki środkom z budżetu Miasta Żory, a także dofinansowaniu z Unii Europejskiej w Żorach-Roju powstało nowoczesne kąpielisko w tradycyjnej technologii, gdzie woda uzdatniana jest chemicznie m.in. z użyciem chloru. Niecka basenowa jest wykonana ze stali nierdzewnej i ma powierzchnię 2 234,6 m2. Znajdują się w niej m.in. dysze masujące, kula generująca fale, masażery,  gejzery oraz zjeżdżalnie wodne! Dla młodszych i starszych dzieci wybudowano pełny atrakcji wodny plac zabaw z tunelami czy armatkami wodnymi. Powstały też nowe toalety, przebieralnie i budynki techniczne. Odnowione zostały również korty tenisowe i boiska do siatkówki plażowej, uporządkowano zieleń, ustawiono ławeczki, a przy ośrodku wybudowano zupełnie nowe parkingi.

Realizacja projektu pn. „Ośrodek rekreacyjny w Żorach-Roju: przestrzeń wypoczynku, rekreacji i integracji mieszkańców” kosztowała 43 080 363,07 zł. Miasto Żory pozyskało na ten cel dofinansowanie w wysokości 12 364 153,34 zł, w tym 10 915 177,10 zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 oraz 1 448 976,24 zł z budżetu państwa.

Źródło: UM Żory, fot. Dariusz Maciejewski