Na zdjęciu uczestnik zawodów robiący efektowny skok na rowerze

Bike Contest High Style – 03.10.2020

3 października w naszym mieście odbyły się zawody rowerowe Skate parku Bike Contest High Style. Pomimo silnego wiatru pogoda umożliwiła przeprowadzenie zawodów, których organizatorem był Clinic Bike & Ski przy współpracy MOSiR w Żorach. Należy na początku wspomnieć że tego typu zawody z takim rozmachem i rangą organizowano były po raz pierwszy w Żorach. Dlatego też emocji oraz uczestników przybyłych z dalekich części naszego kraju nie zabrakło.

Ogółem do kilku konkurencji zaplanowanych w programie przystąpiło 37 sympatyków extremalnej jazdy na rowerze  z całej Polski. Zawody rozpoczęły się konkursem Bunny hop, czyli rowerowym skokiem z płaskiej powierzchni  nad tyczką, którą wygrał Kacper Lekki osiągając wysokość 110 cm. Później odbyły się eliminacje w trzech kategoriach:  bmx- amator, bmx- pro, mtb- open. Każdy z zawodników, który przystąpił do zawodów miał do wykonania po dwa jednominutowe przejazdy. Zwyciężali zawodnicy oceniani przez sędziów z wyższą ilością punktów. Kategoria BMX- amator trwała najdłużej, ponieważ startowało w niej  aż 22 zawodników. Do  finału przeszło aż 10 osób. W konkurencji w kategoria MTB- open do finału zaklasyfikowało 3 osoby, a w BMX- pro 4 osoby. Po zaciętej, długiej i pełnej wrażeń rywalizacji doszliśmy do finału, w którym zostali wyłonieni zwycięzcy w poszczególnych kategoriach.

Końcowa klasyfikacja w/w kategoriach:

BMX- amator

  1. Alex Brzęk
  2. Wojtek Neugebauer
  3. Borys Cieślak
  4. Jakub Piórkowski

MTB- open

  1. Marcin Pietrzyk
  2. Mateusz Kowalski
  3. Wojtek Stryczek

BMX- pro

  1. Piotr Leszczyński
  2. Sławek Szczepański
  3. Kacper Lekki

W czasie trwania imprezy wszystkim przygrywał  DJ Konrada Waleczka #Roller. Na zakończenie odbyła się jeszcze jedna konkurencja Best Trick. Polegała ona na zrobieniu jednej, ale bardzo trudnej sztuczki na rowerze. I tu zostaliśmy zaskoczeni wysokim poziomem umiejętności Sławka Szczepańskiego z Jeleniej Góry, który wykonał Back flip Double Barspin, czyli salto w tył przy równoczesnym obróceniu kierownicy dwa razy. Jego wyczyny na rowerze zostały przyjęte gromkimi oklaskami ponieważ rzadko oglądać można takie ewolucje na żorskim Skate Parku. Zawody nie obyły się też bez kontuzji, ale taki to extsremalny sport. Na szczęście zgodnie z regulaminem i kampanią dotyczącą bezpieczeństwa , którą promują Żory uczestnicy byli odpowiednio zabezpieczeni w ochraniacze i kaski, a  szybką pomoc przedmedyczną zapewniło dyżurujące na Stowarzyszenie ratownicze „Iskra”.

Na zakończenie zawodów wręczono cenne nagrody zwycięzcom, ufundowane przez organizatorów MOSiR Żory i Clinik Bike & Ski oraz sponsorów Extral Aluminium i RMD Bike Shop. Dziękujemy za przybycie tak wielu uczestnikom jak i widzom. Wielkie podziękowania dla Red Bull za napoje dla zawodników oraz Pizzerii Don Bosco za posiłek dla organizatorów. Zapraszamy na kolejną edycję zawodów już w przyszłym roku.