Za nami kolejne biegowe święto w Żorach, 14. Żorski Bieg Uliczny przechodzi do historii
Począwszy od 2008 roku już po raz czternasty w naszym mieście zorganizowano Żorski Bieg Uliczny, który jak do tej pory jest największym i najważniejszym wydarzeniem sportowym w Żorach. Można go śmiało nazwać biegowym świętem naszego miasta, które już na stałe wpisało się w sportowy miejski kalendarz. Chcemy przypomnieć, że w pierwszym biegu wystartowało 375 zawodników, a potem z roku na rok przybywało ich coraz więcej. W 2019 frekwencja była największa. Wtedy na starcie tuż przed pandemią, zgromadziło się blisko 2 tysiące osób. Od początku, przez 13 kolejnych lat do 2020 roku we wszystkich biegach pobiegło łącznie prawie 15 tysięcy osób. Wyjątkowo w 2020 roku z uwagi na ogłoszony w kraju stan zagrożenia epidemiologicznego i obostrzenia impreza odbyła się na mniejszą skalę. Nie było biegu głównego na dystansie 10 kilometrów. Nie mniej jednak idea corocznego biegu nie została przerwana i odbył się tylko „Bieg po zdrowie” na terenie Parku Cegielnia. W tym roku pomimo trwającego nadal stanu epidemiologicznego byliśmy zdeterminowani zorganizować kolejną edycję biegu na tradycyjnej trasie, po żorskich drogach i to się nam udało.
W tegorocznej edycji 17 października łącznie pobiegło z nami 940 zawodników i zawodniczek. Tradycyjnie impreza składała się z „Biegu po zdrowie” oraz „Biegu Głównego”. Na starcie głównego biegu stanęło prawie 160 żorzan, ale też wielu sympatyków biegania z dalekich części naszego kraju oraz z zagranicy między innymi z Kenii, Maroka, Niemiec Włoch, Ukrainy i Białorusi. W gronie startujących pojawiła się reprezentantkę klubu S.C. BIG-TIME RIVNE Olesia Didoviodiuk, mistrzyni Ukrainy z 2021 roku na 5 km. Pogoda w dniu biegu sprzyjała organizatorom oraz zawodnikom, jak niektórzy z uczestników twierdzili, że była wprost wymarzona do biegania. Dobre warunki pogodowe i sportowe emocje przyczyniły się do uzyskania bardzo dobrych wyników na mecie. Wiele osób pobiło swoje rekordy życiowe a zwycięzca Dawid Malina pobił rekord atestowanej trasy na 10 km uzyskując czas 30 minut i 34 sekundy. Przed halą sportową uczestnicy imprezy mogli spotkać się z ambasadorem biegu Wojciechem Maroszkiem międzynarodowym sędzią siatkarskim, który promował swoją książkę „ Moje Tokio 2021”.
Ale szczegółowo wyglądało to tak…
O godz. 10.30 w Biegu po zdrowie wystartowały reprezentacje rodzin, amatorów oraz doświadczeni biegacze. Cieszyło również, że w gronie startujących było tak wielu uczniów z żorskich szkół. Nie zabrakło też przedstawicieli klubów, stowarzyszeń, organizacji sportowych i przedstawicieli sponsorów. Emocje udzielały się wszystkim. Ci, którzy dobiegli do mety otrzymali pamiątkowy medal oraz wyróżniono trzy pierwsze kobiety oraz trzech pierwszych mężczyzn. Pierwsze miejsce w Biegu po zdrowie wśród kobiet z czasem 00:10:00 zajęła Martyna Pietroszek (Gołkowice), a wśród mężczyzn najlepszy był Wojciech Lichota (Skoczów) z czasem 00:07:48. Ogółem uprawnionych i odprawionych do Biegu po zdrowie na 2,5 km było 465 uczestników. Uroczystego sygnału do startu w tym biegu dokonał Wojciech Maroszek, ambasador biegu. Po takich emocjach o 12.00 przyszedł czas na kolejny bieg, gdzie stawka była trochę wyższa. Na atestowaną trasę w „Biegu Głównym” na 10 kilometrów zostało odprawionych 475 biegaczy. Honorowego startu dokonał przewodniczący Rady Miasta Piotr Kosztyła, który wraz z Prezydentem Miasta Waldemarem Sochą objął honorowy patronat nad biegiem. W osiągnięciu dobrych, wyznaczonych wyników zawodnikom pomagali zaproszeni pacemakerzy z grupy HRMax Żory. Na mecie okazało się że skutkowało to osiągnięciu w biegu wielu życiowych rekordów. Najszybciej trasę biegu pokonał Dawid Malina z Rybnika uzyskując czas 00:30:34. Tym samym pobił rekord trasy i zwyciężył w kategorii generalnej mężczyzn. W kategorii kobiet pierwsza na mecie była Olesia Didovodiuk z rezultatem 00:35:51. Z kolei najlepiej z Żor pobiegła Izabela Kubiak (00:40:56) oraz żorzanin Tomasz Curyło (00:36:35). Najstarszym zawodnikiem tegorocznej edycji biegu okazał się 74 letni Stanisław Droździel. W gronie uczestników biegów, jak co roku nie zabrakło również przedstawicieli Rady Miasta i Urzędu Miasta oraz sponsorów biegu. Dystans 10 kilometrów pokonali miedzy innymi wiceprzewodniczący Rady Miasta Kamil Owczarek oraz Kierownik Biura Promocji Kultury i Sportu Adrian Lubszczyk. Zwycięzcy kilkunastu kategorii w „Biegu Głównego” na podium zostali uhonorowani statuetkami, nagrodami finansowymi oraz rzeczowymi, ufundowanymi przez organizatorów i sponsorów. W tym roku ceremonii wręczania nagród dokonali: Przewodniczący i Wiceprzewodniczący Rady Miasta Piotr Kosztyła i Kamil Owczarek, Kierownik Biura Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Adrian Lubszczyk, międzynarodowy sędzia siatkarski i zarazem ambasador tegorocznego biegu Wojciech Maroszek, trenerka AWF Katowice Iwona Krupa, przedstawiciele sponsorów Łukasz Reszczyński (NEONET), Dawid Kawik (Stacji Paliw Fel-Tank), Rafał Chybiorz (KAPADORA), a także Marek Utrata Dyrektor MOSiR Żory. Na zakończeniu ceremonii wręczania nagród odbył się również konkurs z nagrodami dla wszystkich biegaczy. Szczęśliwcy otrzymali cenne nagrody, ufundowane przez sponsorów biegów.
W tym miejscu organizator, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach, pragnie serdeczne podziękować wszystkim sponsorom, darczyńcom, partnerom oraz wolontariuszom, bez których nie udało by się zrealizować tak dużego przedsięwzięcia sportowego. Wśród sponsorów wymienić pragniemy: Nifco Korea Poland, KAPADORA Żory, KIA Etrans Łaziska Górskie, Opel Fijalkowski, Extral Aluminium, Luxury Clinic Stomatologia i medycyna estetyczna, Firmę Handlowo-Usługową Fel-Tank, NEONET, SportKlinika, KNS Śląska Fabrykę Okien, Decathlon Żory oraz Urząd Miasta Żory. Tegorocznymi Partnerami Biegu Ulicznego byli: Komenda Miejska Policji w Żorach, Ochotnicze Straże Pożarne w Żorach i dzielnicach, Stowarzyszenie Ratownicze „ISKRA”, Związek Harcerstwa Polskiego, Grupa Biegowa HRmax, wolontariusze z Zespołu Szkół Nr 1, Mażoretki i Cheerleaderki Eksplozja Żory, UKS SALMO 4 Żory, którym w szczególny sposób dziękujemy. Pragniemy również podziękować wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do wspólnej organizacji imprezy. Niezapomnianych wrażeń na trasie biegu dostarczyła niezastąpiona „strefa kibica” na ulicy 3 maja, dziękujemy. Już teraz pragniemy serdecznie zaprosić na kolejną, XV jubileuszową edycję Biegu Ulicznego w przyszłym roku. Mamy nadzieję, że nic nie pokrzyżuje naszych planów.
Zwycięzcy XIV edycji Biegu Ulicznego:
„Bieg Główny”
Kategoria generalna kobiet:
- I miejsce Olesia Didoviodiuk (Ukraina)
- II miejsce Katsiaryna Ptashuk (Białoruś)
- III miejsce Katarzyna Broniatowska
Kategoria generalna mężczyzn:
- I miejsce Dawid Malina
- II miejsce Mateusz Mrówka
- III miejsce Bonifacy Wambua
Kategoria juniorki 2004-2002
- I miejsce Julia Chromik
Kategoria kobiet 20-29 lat:
- I miejsce Michalina Mendecka-Zejdler
- II miejsce Justyna Hajda
- III miejsce Oliwia Pawelczyk
Kategoria kobiet 30-39 lat:
- I miejsce Agnieszka Tatarek-Konik
- II miejsce Izabela Kubiak
- III miejsce Dominika Wodecka
Kategoria kobiet 40-49 lat:
- I miejsce Ewa Brych-Pajak
- II miejsce Magdalena Lachowska
- III miejsce Sabina Bartecka
Kategoria kobiet 50 lat i więcej
- I miejsce Barbara Gos
- II miejsce Katarzyna Malejka
- III miejsce Anna Sokołowska
Kategoria juniorzy 2004-2002
- I miejsce Tomasz Fijak
- II miejsce Wiktor Razik
- III miejsce Błażej Haratyk
Kategoria mężczyźni 20-29 lat:
- I miejsce Łukasz Klatka
- II miejsce Mateusz Semper
- III miejsce Łukasz Gembalski
Kategoria mężczyźni 30-39 lat:
- I miejsce Roberto Dimiccoli (Włochy)
- II miejsce Zbigniew Kalinowski
- III miejsce Tomasz Wójcik
Kategoria mężczyźni 40-49 lat:
- I miejsce Józef Koźmiński
- II miejsce Robert Zielonka
- III miejsce Tomasz Curyło
Kategoria mężczyźni 50 lat i więcej
- I miejsce Janusz Wójcik
- II miejsce Wiesław Wójcik
- III miejsce Aleksander Damec
Kategoria najlepsze żorzanki:
- I miejsce Izabela Kubiak
- II miejsce Anna Janko
- III miejsce Sabina Bartecka
Kategoria najlepsi żorzanie:
- I miejsce Tomasz Curyło
- II miejsce Krystian Czajka
- III miejsce Marcin Zdziebło
„Bieg Po Zdrowie”
Kategoria kobiet:
- I miejsce Martyna Pietroszek
- II miejsce Martyna Griman
- III miejsce Krystyna Koperwas
Kategoria mężczyzn:
- I miejsce Wojciech Lichota
- II miejsce Łukasz Kulesza
- III miejsce Marek Chołota
Konkurs z nagrodami – Bieg główny – 10 km:
- Daniel Ledwoń – główna nagroda, Sponsor NIFCO
- Artur Zorski – nagroda nr 2, Sponsor KAPADORA
- Mateusz Semper -nagroda nr 3, Sponsor Decathlon
Konkurs z nagrodami – Bieg po zdrowie – 2,5 km:
- Aneta Kasperczak – główna nagroda, Sponsor NIFCO
- Mateusz Bober –nagroda nr 2, Sponsor NEONET
- Piotr Piszczek – nagroda nr 3, Sponsor Decathlon