na zdjęciach uczestnicy wycieczki podczas zwiedzania zaplanowanych atrakcji

Wycieczka turystyczno – rekreacyjna – 14.07.2024

Letnia wycieczka do Zamku „Pieskowa Skała” i Ojcowa.

W ramach Akcji Lato, 14 lipca br., MOSiR Żory zorganizował jednodniową wycieczkę dla mieszkańców naszego miasta, do Zamku „Pieskowa Skała”. Przenikające się architektoniczne style epok; gotyku, renesansu i baroku stanowią ciekawą lekcję historii i architektury. Powstał on za czasów Kazimierza Wielkiego jako gotycka strażnica, usytuowany na skale zwanej „Dorotką”, należący do szlaku „Orlich Gniazd”. W 1377 roku Ludwik Węgierski nadał ten zamek rodzinie Szafrańców, będący ich własnością do roku 1608. W tym czasie został on rozbudowany i stał się typową renesansową siedzibą magnacką. Kolejne losy zamku były zmienne i burzliwe. Aktualnie jego właścicielem jest Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki, eksponujący swoje bogactwo. Należy dodać, że w zamku tym kręcono wiele znanych filmów, m.in. „Janosik”, „Stawka większa niż życie”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Pierścień i Róża”, „Ogniem i mieczem” czy „Pan Wołodyjowski”. Wnętrza zamku są bogato wyposażone w obrazy znanych malarzy, artystów. W pomieszczeniach można też zauważyć wiele inkrustowanych i intarsjowanych mebli, których dodatek stanowi porcelana i inne, ciekawe eksponaty. Podczas naszej wizyty na zamku trafiliśmy także na „renesansowe nowinki Francuskie”, gdzie na jego wewnętrznym dziedzińcu i krużgankach Teatr Tańca „Terpsychora”, zaprezentował scenki rodzajowe i urządził pokazy francuskich tańców renesansowych z XVI wieku, w epokowych strojach. Zamek znajduje się w urokliwej okolicy. Wybudowany na skale, okolony bujną endemiczną roślinnością, stanowi ciekawy punkt na turystycznej mapie Polski. Do zamku przylega park krajobrazowy z Maczugą Herkulesa. U podnóża wzgórza, na którym się wznosi, znajduje się kompleks pięciu stawów przepływowych założony w XVI wieku.

Hodowano w nich karpie, szczupaki i karasie, a w późniejszym czasie pstrągi tęczowe. W 1993 r. zaprzestano hodowli. Obecnie stawy są ostoją płazów na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Spod zamku w 50 osobowej grupie, udaliśmy się dalej, doliną rzeki Prądnika, do Groty Łokietka. Jaskinia ta, leżąca ok. 125 m nad dnem Doliny Sąspowskiej, jest największą spośród wszystkich znanych na terenie Parku jaskiń. Jej długość wynosi 320 m, a składa się z kilku korytarzy i dwóch dużych sal: Rycerskiej i Sypialni oraz dwóch mniejszych, z których jedna znajduje się zaraz na początku korytarza.

Stała temperatura, 8 stopni Celsjusza, jest idealna jak na lipcowe upały. Podczas naszej wycieczki pogoda dopisała. Nie było ani za gorąco, ani za zimno. Dobra widoczność pozwalała także cieszyć się widokami Ojcowskiego Parku Narodowego. A po dosyć intensywnym zwiedzaniu, w drodze powrotnej, przyszedł czas na odpoczynek i relaks oraz na posiłek w karczmie BIDA, serwującej smaczne i obfite dania obiadowe. Już teraz zapraszamy na kolejne punkty w programie Akcji Lato z MOSiR-em. Szczegóły na naszej stronie i fb.