na grafice informacje na temat budżetu obywatelskiego

Kwota aż 2,2 mln zł jest do dyspozycji mieszkańców w Żorskim Budżecie Obywatelskim 2023. Głosowanie rusza 19 września i może w nim wziąć udział każdy mieszkaniec Żor, bez względu na wiek.

Mieszkańcy mogli składać do ŻBO 2023 wyłącznie projekty ogólnomiejskie. Do Urzędu Miasta wpłynęło 9 wniosków, nad którymi pochylili się członkowie Zespołu Weryfikującego, powołanego przez Waldemara Sochę – Prezydenta Miasta Żory, by ten zajął się ich oceną. Zespół sprawdził, czy spełnione zostały warunki formalne, a proponowane przedsięwzięcia są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa oraz planami, programami i strategiami, które przyjęło i realizuje Miasto. Zweryfikowane zostało też, czy propozycje mieszkańców są wykonalne technicznie, w tym – co niezwykle ważne – czy można je zrealizować w ciągu jednego roku. Po weryfikacji projektów oraz rozpatrzeniu odwołań od negatywnych ocen do etapu głosowania dopuszczonych zostało ostatecznie 8 inicjatyw.

W głosowaniu, które odbędzie się w terminie 19 września – 3 października będzie mógł wziąć udział każdy mieszkaniec Żor – bez żadnych ograniczeń. Każdy żorzanin dysponuje 1 głosem, który może oddać albo papierowo – wrzucając wypełnioną i podpisaną kartę do głosowanie do urny w jednym z punktów głosowania albo elektronicznie, przez specjalną stronę. Obie formy głosowania zostały maksymalnie uproszczone.

Głosowanie internetowe odbywa się nadal poprzez stronę internetową https://zory-ekonsultacje.eboi.pl. Nie trzeba zakładać konta ani się logować, wystarczy tylko:
– podać swoje pełne i prawidłowe dane,
– wybrać projekt, na który chcemy oddać głos przyznając mu 1 punkt,
– zaakceptować regulamin,
– oddać głos.
Zachęcamy, aby skorzystać z tej formy głosowania!

Głosowanie papierowe odbywa się na specjalnych kartach.  Kartę można pobrać w punkcie do głosowania lub też pobrać ją poniżej, wydrukować, wypełnić i zanieść do urny w punkcie głosowania. Punkty głosowania znajdują się:
–  w punktach informacji (przy wejściach) w siedzibach Urzędu Miasta Żory przy Rynku 9 i al. Wojska Polskiego 25 i czynne są w godzinach otwarcia Urzędu Miasta tj:
poniedziałek 7:30-17:00
wtorek-czwartek: 7:30-15:30
piątek 7:30-14:00
– w hali sportowej MOSiR Żory przy u. Folwareckiej 10, czynnej 7 dni w tygodniu w godz. 6:00 – 22:00
– w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ottona Sterna, czynnej:
poniedziałek  8:00-16:00
wtorek  8:00-21:00
środa  8:00-21:00
czwartek  8:00-21:00
piątek  8:00-21:00
sobota  8:00-21:00