Plakat zawiera informacje zawarte w tekście na zielonym tle

W Żorach odbędą się Klubowe Mistrzostwa Europy w Tchoukballu

Za dwa tygodnie do Żor zjadą drużyny m.in. z Włoch, Szwajcarii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji, aby zmierzyć się w dynamicznej drużynowej grze Tchoukball. A co to takiego? Przyjdź na trybuny, poczuj sportowe emocje i przekonaj się, jak wyjątkowy to sport! Turniej rozpocznie się w piątek, 22 marca i potrwa do niedzieli, 24 marca.

Tchoukball (wym. czukbol) to mało znana w Polsce, a popularna np. w Brazylii, Francji, Szwajcarii, Tajwanie, Wielkiej Brytanii czy Włoszech dyscyplina sportowa, której początki sięgają lat 70. ubiegłego wieku. Jej powstanie jest wynikiem wieloletnich doświadczeń z dziedziny medycyny sportowej oraz badań nad aktywnością fizyczną, prowadzonych przez szwajcarskiego lekarza, doktora Hermanna Brandta, który dostrzegł, że wiele współczesnych dyscyplin sportu powoduje poważne urazy. Przedstawił cechy idealnej gry zespołowej, przywiązując szczególną wagę do problemu wyeliminowania wszelkich urazów i kontuzji. Praktycznym wyrazem jego idei stała się gra o nazwie Tchoukball, w której bezpośredni kontakt pomiędzy zawodnikami jest zabroniony, co ogranicza do minimum możliwość faulowania, a w konsekwencji wystąpienie kontuzji.

W grze z użyciem piłki oraz dwóch specjalnych ram z naciągniętą siatką, które pełnią rolę bramek biorą udział dwie drużyny. Zawodnik zdobywa punkt dla swojej drużyny gdy odbije piłkę od bramki w taki sposób, aby nie została ona złapana przez zawodnika drużyny przeciwnej przed dotknięciem podłoża w obrębie boiska.

Turniej „European Winners Cup”, czyli Klubowe Mistrzostwa Europy w Tchoukball-u rozpocznie się o godz. 14:00 w piątek, 22 marca w hali Gminnego Ośrodka Sportu w Suszcu, mieszczącej się przy ul. Szkolnej 130A. Mecze będą jednocześnie rozgrywane także w hali Zespołu Szkół nr 1 w Żorach przy ul. Powstańców 6 i potrwają do godz. 20:00. Kolejnego dnia turnieju, czyli w sobotę, 23 marca rozgrywki odbędą się w godzinach 9:00 – 18:00 w tych samych lokalizacjach.

W niedzielę, 24 marca, w hali sportowej MOSiR Żory przy ul. Folwareckiej, rozegrane zostaną mecze fazy pucharowej. Początek o godz. 9:00. Mecz o 3 miejsce zaplanowano na godz. 14:15, a mecz finałowy na godz. 15:30. Zapraszamy do kibicowania! Szczegóły na Facebooku: https://m.facebook.com/TchoukballUrsusRybnik

Wydarzenie jest dofinansowane z budżetu Miasta Żory

Żródło: UM Żory