Koncert symfoniczny z udziałem gwiazd w żorskiej Hali Sportowej
W dniu 13 listopada 2022 roku w żorskiej Hali Widowiskowo-Sportowej odbyło się wyjątkowe wydarzenie – koncert symfoniczny z udziałem gwiazd na podsumowanie obchodów 750-lecia Miasta Żory. To tylko jedna z wielu propozycji, jakich mieszkańcy naszego miasta mogą doświadczać w naszym obiekcie. Zapraszamy do przeczytania sprawozdania z wydarzenia:
W niezwykłą muzyczną podróż przez historię Żor zabrali publiczność artyści, występujący podczas koncertu symfonicznego, będącego zwieńczeniem obchodów 750. rocznicy założenia naszego miasta. To wyjątkowe wydarzenie odbyło się 13 listopada w zupełnie odmienionej na tę okoliczność hali widowiskowo-sportowej MOSiR Żory.
Wydarzenie otwarli Waldemar Socha – Prezydent Miasta Żory oraz Piotr Kosztyła – Przewodniczący Rady Miasta Żory, którzy w swoich przemówieniach nawiązali do długoletniej historii Żor opartej na otwartości mieszkańców, wielokulturowości, dążeniu do ciągłego rozwoju oraz nieustępliwości w obliczu pojawiających się na przestrzeni dzieju trudności i zagrożeń.
Koncert rozpoczął się od miejskiego hejnału, a po nim zgromadzeni goście mogli usłyszeć zarówno muzykę klasyczną – utwory Griega czy Handla, jak i współczesną – twórczość Louisa Amstronga, Wojciecha Kilara czy zespołu Carrantouhill. Na scenie mogliśmy podziwiać złożoną z najzdolniejszych uczniów i absolwentów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach oraz zaprzyjaźnionych muzyków z Gliwic i Jastrzębia-Zdroju Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną prowadzoną brawurowo przez Michała Gajdę, Scholę „Cantorum Sariensis” pod dyrekcją Ewy Dyrdy, zespoły Lotharsi, SĄSTAD i Carrantuohill oraz związanych z naszym miastem solistów: Dagmarę Świtacz, Sonię Bohosiewicz, Magdalenę Szczerbowską i Stanisława Soykę. Wydarzenie poprowadzili Katarzyna Biegun i Adam Probosz.
Warstwie muzycznej towarzyszyły równie niezwykłe animacje, które przybliżyły publiczności najważniejsze historyczne momenty, wpływające na rozwój Żor oraz to, jak dziś wygląda nasze Miasto – przygotowali je Robert Klimek i Katarzyna Truszkowska.
Głównym organizatorem koncertu było Miasto Żory, a opracowaniem artystycznym i muzycznym zajęli się żorzanie – Bogdan Wita i Michał Gajda. Michał Gajda odpowiadał także za aranżacje muzyczne i przygotowanie Orkiestry Symfonicznej. Organizacja i produkcja koncertu to zasługa Agencji artystycznej CELT, a menagerem projektu był Radny Rady Miasta Żory Zbigniew Krówka. Partnerami tego przedsięwzięcia byli MUZE.ON Muzeum Miejskie w Żorach, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach oraz Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach.
fot. Dariusz Maciejewski, źródło: UM Żory