Przystanek Żory to najpiękniejsza impreza, której pierwsza edycja odbyła się 6 i 7 sierpnia 2016 w Parku Cegielnia w Żorach. To idea zaistniała z inicjatywy mieszkańców Żor. Atmosfera wydarzenia była i jest taka, jaką żorzanie sobie wymarzyli – wspólne biwakowanie przy rozbrzmiewającej muzyce, integracja z innymi uczestnikami koncertów, do tego Namiot ASP z zaproszonymi gośćmi, warsztatami, wywiadami i atrakcjami dla najmłodszych… czyli klimat prawdziwie woodstockowy!

Tegoroczna edycja odbędzie się w najbliższy weekend, 10-11 sierpnia 2019.

ZPT to strefa z namiotem będąca specjalną częścią rozrywkowo-edukacyjną zlokalizowana przy hali MOSiR w Żorach. Odbędą się wywiady, warsztaty, prelekcje. Będzie można porozmawiać z zaproszonymi gośćmi i rzemieślnikami, którzy mogą pochwalić się sukcesem lub dorobkiem w danej dziedzinie. Będą również atrakcje dla najmłodszych, jak zajęcia sportowe czy pokaz tresury zwierząt, Dodatkowo wystawy stałe, jak wystawa fotograficzna i podobne.

Skrót ZPT można dowolnie tłumaczyć jako zajęcia plastyczno-techniczne lub po prostu Zobacz! Posłuchaj! Twórz! – ta druga wersja jest bardzo bliska temu, co się w tej strefie dzieje.