na zdjęciu laureaci biegu na podium z nagrodami

17. Żorski Bieg Uliczny – 13.10.2024

Największa impreza biegowa w Żorach za nami, ogromna rzesza miłośników biegania pojawiła się na ulicach naszego miasta.

Niedzielne wydarzenie przypadające na 13 października przyciągnęło na start XVII Żorskiego Biegu Ulicznego mnóstwo miłośników biegania z Żor, z różnych zakątków Polski oraz zza granicy. Żorski Bieg to niezmiennie od 17 lat największa impreza biegowa w Żorach, na której jak co roku pojawia się sporo osób w różnym wieku, od małych dzieci z rodzinami począwszy, po najstarszych wytrawnych biegaczy. Taki też cel od wielu lat przyświeca organizatorom aby aktywizować do biegania amatorów jak i doświadczonych zawodników. W tym roku pomimo kapryśnej pogody znowu frekwencja dopisała bo łącznie w obu biegach „Biegu Głównym” i „Biegu po zdrowie” zostało odprawionych łącznie 1189 zawodników. Dowodzi to, że biegi w Żorach nadal cieszą się niesłabnącą popularnością i że żorzanie kochają biegaczy i są zakochane w bieganiu

O godzinie 11.00 na starcie „Biegu po zdrowie” na 2,5 km pojawiło się 656 uczestników a wśród nich miedzy innymi gość specjalny imprezy Marika Popowicz-Drapała oraz vice przewodniczący Rady Miasta Kamil Owczarek. Na mecie najszybszymi wśród mężczyzn byli: Przemysław Maryjosz z Żor (08:26 min.), przed Piotrem Kempą z Pszowa (08:32 min.) i Bartoszem Nowakiem z Żor (08:39 min.). W pierwszej trójce kobiet znalazły się: Malwina Dzierbanowicz ze Skoczowa (09:21 min.), przed Myroslavą Vivcharenko z Marklowic (09:42 min.) i Judytą Wróblewską z Jastrzębia Zdroju (10:01 min.). Należy dodać, że „Bieg po zdrowie” to bieg rodzinny, gdzie startowali również rodzicie z dziećmi, a najmłodsza uczestniczka tego biegu liczyła sobie 3 lata i biegła w asyście swoich rodziców.

Natomiast wielkich wrażeń i sportowych emocji  dostarczyło 533 biegaczy, którzy o godzinie 12.00 w strugach deszczu rywalizowali ze sobą na dystansie 10 kilometrów w Biegu Głównym. Tym razem nie udało się pobić rekordu trasy ale ze zwycięstwa cieszył się Roman Adamovich z Leszna (30:25 min.), drugie i trzecie miejsce zajęli rybniczanie, ubiegłoroczny zwycięzca Mateusz Mrówka (31:11 min.) i Marcin Ciepłak (33:08 min.). Natomiast w kategorii kobiet pierwsze miejsce wywalczyła Sylwia Indeka z Jankowic (35:51 min.), na drugim miejscu przybiegła rybniczanka Joanna Griman (37:46 min.), przed Karoliną Tyman z Godowa (37:56 min.). Z dystansem dziesięciu kilometrów zmierzyli się również vice przewodniczący Rady Miasta Kamil Owczarek, vice przewodnicząca Komisji Kultury i Sportu RM Ewa Kałus, wieloletni, były dyrektor MOSiR Żory Arkadiusz Stanula.

Wszyscy uczestnicy obu biegów otrzymali w pakiecie pamiątkowy gadżet, a na mecie pamiątkowy medal. Podczas Biegu uczestnicy byli klasyfikowani na mecie w różnych kategoriach wiekowych. Każda kategoria wyłoniła swoich zwycięzców. Ich uczestnicy otrzymywali nagrody finansowe ufundowane przez sponsorów i organizatora oraz dyplomy i statuetki. Najstarszym zawodnikiem na 10 km, który dobiegł do mety był Pan Jan Białecki z rocznika 1948. Wśród startujących na 10 km w Biegu Głównym byli także nagradzani żorzanie i żorzanki. Tutaj wśród panów najszybszym był Jarosław Kożdoń (33:51 min.) przed Markiem Jaroszem (36:13 min.) i Adrianem Majdzińskim (38:51 min.). Najszybszą żorzanką była Anna Janko (43:04 min.) przed Edytą Rutkowską (43:51 min.) i Sabiną Bartecką (45:10 min.).

Podczas tegorocznej imprezy gościem specjalnym była polska utytułowana sprinterka, czterokrotna olimpijka Marika Popowicz-Drapała. Była zachwycona żorskim biegiem. W wywiadzie mówiła: „Cieszy się bardzo, że została zaproszona na ten bieg, bo jak twierdzi uwielbia takie imprezy, w których zawodowi sportowcy mogą spotkać się ze sportowcami amatorami. Była zadowolona, że tyle osób biega, że przychodzą tutaj całymi rodzinami i na pewno widać, że dobrze się tu czują, więc naprawdę serce się raduje, że ten sport, taki amatorski w Polsce, ma się dobrze i że są takie imprezy jak ta tutaj w Żorach. Mówiła o sobie, że początki jej kariery zaczęły się właśnie od takich amatorskich biegów”. Marika była bardzo serdeczna, chętnie rozmawiała z każdym, kto chciał zadać jej kilka pytań na temat jej kariery sportowej, rozdawała autografy  oraz pozowała do pamiątkowych zdjęć. Oczekując na wyniki uczestnicy mogli także skorzystać z interaktywnej fotobudki i obejrzeć występy artystyczne mistrzowskich zespołów tanecznych z Żorskiej Szkoły Tanecznej Movimento,  Zespołu Explozja z Klubu Wisus MOK Żory i Mażoretek. Podczas ceremonii zakończenia imprezy nagrody zwycięzcom wszystkich kategorii wręczali: z-ca Prezydenta Miasta – Leszek Hoderny, Przewodniczący Rady Miasta – Piotr Kosztyła, vice przewodniczący Rady Miasta Kamil Owczarek, Dyrektor MOSiR – Marek Utrata, gość specjalny – Marika Popowicz-Drapała, vice przewodnicząca Komisji Kultury i Sportu RM – Ewa Kałus, trenerka Ewy Swobody – Iwona Krupa. Na zakończenie imprezy odbył się także konkurs z nagrodami, które zostały ufundowane przez naszych sponsorów. Główną nagrodę, eklektyczną hulajnogę otrzymał zawodnik z Biegu po zdrowie – Krzysztof Suliga.

Na zakończenie sprawozdania  przekazujemy ogromne podziękowania.

Dziękujemy Prezydentowi Miasta Żory – Panu Waldemarowi Socha i Przewodniczącemu Rady Miasta Żory – Panu Piotrowi Kosztyle, za objęcie Patronatu Honorowego nad imprezą.

Dziękujemy naszemu Platynowemu Sponsorowi – Nifco Korea Poland Sp. z o.o oraz pozostałym wyjątkowym sponsorom bez których ta impreza nie mogłaby się odbyć na tak wysokim poziomie, a w szczególności:  Extral Aluminium, Best Eco, Kia Etrans Łaziska Górne, Opel Fijałkowski, Scanmed – Sport Klinika, Bank Spółdzielczy Żory, Luxury Clinic, Przychodnia Na Rondzie, NKT S.A, Fel-Tank, Auchan Żory, Coca-cola HBC oraz Polska Grupia Zakupowa Kupiec, FC 24 Żory, Restauracja Burger King, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów SA w Katowicach.

Pragniemy także podziękować wszystkim patronom medialnym: Radio 90 FM Rybnik, Maratony polskie, Telewizja TVT Rybnik, Telewizja HD Żory, portal Silesia.info.pl, portal zory24.pl, portal tuŻory.pl,eŻory, portal nowiny.pl, nowiny żorskie, portal zory.naszemiasto.pl, portal pozytywnezory.pl.

Dziękujemy  także Partnerom Wydarzenia za wszelką pomoc:  Komendzie Miejskiej Policji w Żorach, Grupie Biegowej HRmax Żory, OSP Żory oraz wszystkich żorskich dzielnic, ZHP Żory, Zespołowi Nr 3 w Żorach im. Zbigniewa Herberta, Zespołowi Nr 1 w Żorach im. Karola Miarki, Zespołowi Szkół Społecznych w Żorach, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Raciborzu, Klubowi Baseballowemu Gepardy z Żor i Klubowi Sparta Żory.

Link do DATA SPORT ze szczegółowymi wynikami – kliknij tutaj.

Zapraszamy jeszcze w tym roku na nasze imprezy sportowe oraz na kolejny XVIII Żorski Bieg Uliczny w przyszłym roku.