DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
DOSTĘPNOŚĆ CYFROWA
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej: https://mosir.zory.bip.pl oraz https://mosir.zory.pl zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Data publikacji strony internetowej: 26 września 2020 roku.
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 15 stycznia 2025 roku.
STATUS POD WZGLĘDEM ZGODNOŚCI Z USTAWĄ
Strona internetowa jest zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych
WYŁĄCZENIA
- mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności,
- filmy zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej.
PRZYGOTOWANIE DEKLARACJI W SPRAWIE DOSTĘPNOŚCI
- Deklarację sporządzono dnia: 26 września 2020 r.
- Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia: 2025-03-03
Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB).
SKRÓTY KLAWISZOWE
- Strona obsługuje standardowe skróty klawiszowe
INFORMACJE ZWROTNE I DANE KONTAKTOWE
- Za rozpatrywanie uwag i wniosków odpowiada: Marek Utrata.
- E-mail: mosir@mosir.zory.pl
- Telefon: 32 43 41 751
Każdy ma prawo:
- zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.
Żądanie musi zawierać:
- dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
- wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
- wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.
SKARGI I ODWOŁANIA
Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:
- Organ nadzorujący: Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Żorach
- Adres: ul. Wolności 36 A, 44-240 Żory
- E-mail: msoir@mosir.zory.pl
- Telefon: 32 43 41 751
Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.
POZOSTAŁE INFORMACJE
DOSTĘPNOŚĆ ARCHITEKTONICZNA
Budynki MOSiR Żory położone przy ul. Folwareckiej 10, Wolności 36a, Kłokocińskiej 78a, Wodzisławskiej 213.
- Hala Widowiskowo-Sportowa ul. Folwarecka 10
- Budynek, w którym mieści się: płyta główna hali sportowej wraz z widownią i szatniami, siłownia, sauna oraz biura pracownicze nie posiadają barier architektonicznych. Zapewnione są podjazdy z zewnątrz oraz wewnątrz obiektu dla osób z niepełnosprawnością narządów ruchu (do niektórych pomieszczeń zapewniony jest dostęp alternatywny).
- Przestrzenie komunikacyjne budynku wolne są od barier pionowych i większości poziomych (do niektórych pomieszczeń zapewniamy dostęp alternatywny). Dostępne WC dla osób z niepełnosprawnością narządów ruchu. Zapewniono oznakowany dostęp do widowni obiektu dla osób z niepełnosprawnością narządów ruchu na najniższym poziomie widowni.
- Korytarze, schody ogólnodostępne bez oznakowania dla osób z dysfunkcją narządu ruchu i wzroku.
- Zapewniono dostęp do budynku osobom korzystającym z psa asystującego oraz dostęp do tłumacza języka migowego
- W pobliżu budynku na parkingu jest wyznaczone, odpowiednio oznakowane i bezpłatne miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych umieszczono dzwonek przy drzwiach wejściowych.
- Osobom ze szczególnymi potrzebami zapewniona jest możliwość ewakuacji lub ich uratowania w inny sposób (komunikaty dźwiękowe, oznaczenia dróg ewakuacji, szkolenia i instrukcje dla pracowników i osób funkcyjnych z zakresu ochrony przeciwpożarowej i zasad postępowania na wypadek ewakuacji.
- Informacja o rozkładzie pomieszczeń w budynku zapewniona w sposób wizualny i głosowy (tablice, TV, punkt informacyjny kasa) – wykonano częściowo.
- W trakcie realizacji przez UM Żory projekt modernizacji budynku Hali Widowiskowo-Sportowej w którym uwzględniony jest zakres prac umożliwiający pełną dostępność obiektu dla osób ze szczególnymi potrzebami w roli aktywnego uczestnika imprez sportowo-rekreacyjnych wraz z zapleczem sanitarnym (szatnie, wc, winda).
- Punkt informacyjny – kasa ogólnodostępna wyposażona w pętlę indukcyjną.
- Stadion piłkarski, siedziba administracji ul. Wolności 36a.
- Budynek, w którym mieści się siedziba ośrodka, dyrekcja,
księgowość, kadry oraz zaplecze sportowe stadionu piłkarskiego umożliwia dostęp alternatywny do budynku dla osób z niepełnosprawnością narządów ruchu przy pomocy asysty pracownika. Zapewniony dostęp do widowni obiektu dla osób z niepełnosprawnością narządów ruchu na najniższym poziomie widowni – oznakowany. - Przestrzenie komunikacyjne budynku wolne są od barier pionowych
i poziomych. - Korytarze ogólnodostępne bez oznakowania dla osób z dysfunkcją narządu ruchu i wzroku.
- Informacja o rozkładzie pomieszczeń w budynku zapewniona w sposób wizualny (tablice, informacja-sekretariat).
- Zapewniono dostęp do budynku osobom korzystającym z psa asystującego.
- W pobliżu budynku na parkingu oraz przy widowni wyznaczono, odpowiednio oznakowane i bezpłatne miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych, umieszczono dzwonek przy drzwiach wejściowych.
- Osobom ze szczególnymi potrzebami zapewniono możliwość ewakuacji lub ich uratowania w inny sposób (komunikaty dźwiękowe, oznaczenia dróg ewakuacji, szkolenia i instrukcje dla pracowników i osób funkcyjnych z zakresu ochrony przeciwpożarowej i zasad postępowania na wypadek ewakuacji.
- Budynek, w którym mieści się siedziba ośrodka, dyrekcja,
- Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy i budynek hotelowy z Senior Wigor, Pływalnia Odkryta ul. Kłokocińska 78a.
- W dolnej i parterowej kondygnacji budynku mieści się siedziba
ośrodka Senior Wigor, nie posiadają barier architektonicznych. Zapewnione są podjazdy z zewnątrz oraz wewnątrz obiektu dla osób z niepełnosprawnością narządów ruchu. - W górnej części hotelowej budynku zapewniony tylko alternatywny dostęp informacyjno- komunikacyjny. W pobliżu budynku na parkingu oraz przy widowni wyznaczono, odpowiednio oznakowane i bezpłatne miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych, umieszczono dzwonek przy drzwiach wejściowych.
- Informacja o rozkładzie pomieszczeń w budynku zapewniona w sposób wizualny – częściowo.
- Zapewniono dostęp do budynku osobom korzystającym z psa asystującego.
- Punkt informacyjny – recepcja wyposażona w pętlę indukcyjną.
- Osobom ze szczególnymi potrzebami zapewniona jest możliwość ewakuacji lub ich uratowania w inny sposób (komunikaty dźwiękowe, oznaczenia dróg ewakuacji, szkolenia i instrukcje dla pracowników i osób funkcyjnych z zakresu ochrony przeciwpożarowej i zasad postępowania na wypadek ewakuacji.
- Planowany w niedługim czasie generalny remont i przebudowa funkcjonalna budynku, cały obiekt zostanie zmodernizowany zgodnie z aktualnymi przepisami i wymogami dla osób ze szczególnymi potrzebami.
- W dolnej i parterowej kondygnacji budynku mieści się siedziba
- Pływalnia Odkryta – „Rajska Fala”.
- Zmodernizowana Pływalnia Rajska Fala nie posiada – barier architektonicznych. Zapewnione są podjazdy z zewnątrz oraz wewnątrz obiektu dla osób z niepełnosprawnością narządów ruchu.
- Przestrzenie komunikacyjne wolne są od barier pionowych i większości poziomych.
- Na budynkach umieszczono oznaczenia i opisy ułatwiające orientację osobom niewidomym. Przy wejściu głównym, na parkingu oraz na terenie pływalni umieszczono łącznie 3 tablice informacyjne z opisami dla osób niewidomych.
- Zapewniono dostęp do budynku osobom korzystającym z psa asystującego.
- Dostępne WC dla osób z niepełnosprawnością narządów ruchu.
- Osobom ze szczególnymi potrzebami zapewniona jest możliwość ewakuacji lub ich uratowania w inny sposób (komunikaty dźwiękowe, oznaczenia dróg ewakuacji, szkolenia i instrukcje dla pracowników i osób funkcyjnych z zakresu ochrony przeciwpożarowej i zasad postępowania na wypadek ewakuacji).
- Osobom ze szczególnymi potrzebami zapewniona jest możliwość ewakuacji lub ich uratowania w inny sposób (komunikaty dźwiękowe, oznaczenia dróg ewakuacji, szkolenia i instrukcje dla pracowników i osób funkcyjnych z zakresu ochrony przeciwpożarowej i zasad postępowania na wypadek ewakuacji.
- Na terenie pływalni znajduje się specjalnie przystosowana mobilna winda ułatwiająca wejście i korzystanie z basenów dla osób niepełnosprawnych przy pomocy asysty pracownika lub ratownika WOPR.
- Osobom niedosłyszącym zapewniona jest możliwość skorzystania z pomocy pracownika przeszkolonego do komunikacji w języku migowym.
- Obiekt Sportowo- Rekreacyjny ul. Wodzisławskiej 213.
- Na terenie obiektu mieści się pawilon z salą gimnastyczną i zapleczem oraz trawiaste boisko piłkarskie.
- Zapewniony jest podjazd z zewnątrz oraz wewnątrz do obiektu, dla osób z niepełnosprawnością ruchu korzystających z wózka inwalidzkiego w roli widza, obserwatora.
- Pawilon posiada pewne bariery architektoniczne w części budynku, nie wszystkie przestrzenie komunikacyjne są wolne od barier poziomych i pionowych.
- Informacja o rozkładzie pomieszczeń zapewniona w sposób wizualny i głosowy (tablice informacyjne, gospodarz obiektu).
- Zapewniony dostęp do budynku osobom korzystającym z psa asystującego
- Osobom ze szczególnymi potrzebami zapewniono możliwość ewakuacji w inny sposób (komunikaty dźwiękowe, oznaczenia dróg ewakuacji, szkolenia , instrukcje pracowników.
- W trakcie realizacji projekt rewitalizacji tej dzielnicy miasta z modernizacją obiektu, polegającą na przystosowaniu go do aktualnych przepisów i wymogów zapewniających dostęp dla osób ze szczególnymi potrzebami.