Zakończenie Półkolonii dla Dzieci

Dobrze zorganizowane zajęcia rekreacyjno – sportowe mają korzystny wpływ na regenerację sił fizycznych i psychicznych dzieci i młodzieży, skutecznie przeciwdziałając ujemnym wpływom cywilizacji. Zajęcia te są alternatywą dla nadmiernego korzystania z  Internetu i siedzącego trybu życia. Podczas dobrze dobranych zajęć dzieci otrzymują możliwość wszechstronnego wykorzystania walorów fizycznych uprawiając sport, biorąc udział w zajęciach rekreacyjnych czy spacerach na świeżym powietrzu. Rezultaty takiej pracy będą tym trwalsze i widoczne, im wcześniej przystąpi się do racjonalnego stosowania bodźców ruchowych i kształtowania odpowiednich nawyków. Jest to w miarę najszybsza, a zarazem najbardziej skuteczna i efektywna droga do rozpowszechnienia kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży.

Wychodząc z takich założeń Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach, również w tym roku, przystąpił do organizacji półkolonii, w których uczestniczyły dzieci w wieku 7 -13 lat. Przez dwa tygodnie, w dwóch turnusach (02 – 06 i 09 – 13 lutego) setka dzieciaków, wytypowanych z żorskich szkół, korzystała z bogatej oferty programowej.

W hali sportowej, gdzie odbywała się większość zajęć, czekało na nich mnóstwo atrakcji. Dzieci korzystały z bezpłatnej nauki jazdy na rolkach, judo, tenisa ziemnego. Nie zabrakło też gier i zabaw sportowych, ruchu i spacerów na świeżym powietrzu. Uczestniczyły w zajęciach modelarskich, gdzie poznawały tajniki konstrukcji samolotów i same wykonywały małe, latające modele. Sporą atrakcją były także kąpiele w żorskim „Aquarionie”.

Do największych atrakcji należały niewątpliwie „Dni Sportu” podczas których odbyło się wiele konkursów sportowych i zajęć sprawnościowych. Dzieci wzięły udział w „Zumbotece”, uczestniczyły w pokazach modeli zdalnie sterowanych i próbowały swoich sił na macie poznając tajniki judo. Sporym zainteresowaniem cieszyły się zabawy na dmuchanych zamkach i zjeżdżalniach. Nie zabrakło ruchowych zajęć przed symulatorami. W tym dniu odwiedziły też Strzelnicę Pneumatyczną Kurkowego Bractwa Strzeleckiego uczestnicząc w zawodach strzeleckich, w trakcie których wizytę złożyli policjanci przeprowadzając pogadankę na temat zagrożeń.

Dzieci podczas turnusów odwiedziły także Miejską Bibliotekę Publiczną w Żorach biorąc udział w słuchowisku, obejrzały ciekawe filmy w kinie „Na Starówce”, rozwijały swoje talenty plastyczne biorąc udział w zajęciach, w pracowni plastycznej MOK u, a także uczestniczyły w wyjazdowej wycieczce.

Dzieci codziennie otrzymywały także bułkę na śniadanie i ciepły posiłek w porze obiadowej.

Na zakończenie każdego turnusu kolonistom, za udział w różnych konkurencjach, zostały wręczone pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Pożegnaniom nie było końca i każdy chciał sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie w gronie nowo poznanych przyjaciół i swoich wychowawców.

Spędzanie czasu wolnego przez młodego człowieka jest pewną miarą jego wewnętrznej wolności i może być zarówno źródłem bogacących doznań jak i refleksji i nowych przyjaźni. Sądzimy, że tak właśnie było podczas tegorocznych ferii zimowych, gdyż dzieci bawiąc się aktywnie wypoczywały pod opieką wykwalifikowanej kadry, mile spędziły swój czas i mogły rozwijać swoje pasje oraz zawiązać nowe znajomości.

W tak bogaty program włączyły się instytucje i stowarzyszenia którym pragniemy serdecznie podziękować, w szczególności Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Pani Augustynie Kapie, która co roku wspiera finansowo nasze przedsięwzięcia; Dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Kultury za umożliwienie bezpłatnego wstępu na seanse filmowe oraz udział w zajęciach plastycznych w MOK-u; Miejskiej Bibliotece Publicznej za pogadankę i bajki dla dzieci, Policjantom; Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu za zorganizowanie zawodów strzeleckich i wszystkim pozostałym życzliwym osobom, dzięki którym najmłodsi beztrosko i radośnie spędzili swój wolny czas.