Przystanek Żory w ten weekend. Koncerty będą transmitowane w 360 stopniach

Już w ten weekend, 11 i 12 sierpnia w Żorach (woj. śląskie) odbędzie się festiwal muzyczny „Przystanek Żory” organizowany przez mieszkańców tego pięknego miasta we współpracy z żorskimi instytucjami i firmami. Na scenie zaprezentują się wybitne zespoły reprezentujące takie gatunki jak metal, rock, punk, ska czy reggae. Gwiazdami będą Zenek, Nocny Kochanek, Virgin Snatch, Lustro oraz Proletaryat. Wstęp jest darmowy, a dla tych, co nie mogą przybyć, organizatorzy zapewniają transmisję on-line w 360 stopniach!

To już trzecia edycja lokalnego festiwalu, która nawiązuje klimatem do słynnego Festiwalu Woodstock. Na scenie zaprezentuje się aż 16 zespołów, do tego wyznaczona jest Strefa ZPT z atrakcjami kulturalno-edukacyjnymi, a na każdego festiwalowicza czeka bezpłatne pole namiotowe. Pierwsza edycja przyciągnęła aż 8000 bawiących się, w tym roku zapowiada się, że frekwencja będzie powtórzona, również ta on-line.

Transmisja w 360 stopniach dla każdego

To nie pierwsza próba transmitowania on-line koncertów za pośrednictwem mediów społecznościowych. Już w roku 2016 Przystanek Żory był prawdopodobnie pierwszym i jedynym wydarzeniem w Polsce ze streamingiem w 360 stopniach. Dzięki temu do wydarzenia mogli dołączyć ludzie z innych miast bez wychodzenia z domu. Transmisje miały łącznie aż 10 000 wyświetleń, a koncert Closterkeller zebrał nawet 140 osób w jednym momencie!

Festiwal przez internet oglądały osoby zarówno z innych miast, jak Częstochowa, Poznań czy Kielce, ale także państw – Hiszpania, Anglia, Francja czy Holandia. Była to niesamowita okazja do zjednoczenia sympatyków miasta Żory w jednym miejscu za pośrednictwem innowacyjnej technologii. Kilka osób na uruchomionym czacie podkreśliło wówczas, że obecnie jest za granicą, ale bardzo tęskni za Żorami i kibicuje żorzanom; jedna osoba podziękowała za możliwość uczestnictwa w wydarzeniu, ponieważ złamana noga nie pozwoliła jej opuścić mieszkania.

Sprzęt oraz transmisję zapewnia Przemysław „groker” Szymura – jeden ze współorganizatorów festiwalu, na co dzień sympatyk technologii 360 stopni, mający własnego bloga, na którym publikuje zdjęcia i wideo wykonane w tej technice.

Strefa ZPT dla kultury i odpoczynku

Przystanek Żory to nie tylko ciekawe koncerty i innowacyjne technologie. Jego niewątpliwym atutem jest zapewnienie każdego rodzaju rozrywki, począwszy od muzyki na scenie, po animacje dla dzieci i ciekawe prelekcje, pokazy, wywiady i wystawy. W specjalnie wyznaczonej strefie o nazwie ZPT, którą można tłumaczyć jako Zobacz! Posłuchaj! Twórz!, będzie można porozmawiać z zaproszonymi gośćmi na przykład Mariuszem Urbankiem, który urodził się z głębokim porażeniem mózgowym, a dzięki rehabilitacji dzisiaj aktywnie uprawia sport oraz zdobywa górskie szczyty, Moniką Zwias – pisarką z Żor, Andrzejem Wereszczakiem – ultramaratończykiem z grupy biegowej HR Max, Zbigniewem Tarnawskim i Tomaszem Zmysłowskim z grupy Śląska Moto Gymkhana oraz z Szymonem Winkler i Michałem Witek z Time4Fly, czyli grupy pasjonatów paromotolotniarstwa. Odbędą się również warsztaty „Live Dub Mix”, czyli jamajska technika miksowania dźwięku w czasie rzeczywistym poprowadzone przez Dawida Krótkiego.

Nie zabraknie również wystaw stałych, jak wystawa Wojtka Kazimierczaka pt. „Malarstwo. Rzeźba. Rysunek” oraz Łukasza „Alchemika” Szymańca i Marleny Zając ze sztuką użytkową, rękodziełem i upcyclingiem.

Przystanek Żory to również akcje charytatywne. Przeprowadzona będzie akcja krwiodawstwa zorganizowana wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu, do tego będzie można się zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku u wolontariuszy z Fundacji DKMS Polska. Odbędzie się również zbiórka plastików na rzecz Sabinki, która urodziła się dziecięcym porażeniem mózgowym i wymaga kosztownej rehabilitacji. Ponadto odbędzie się wystawa grupy fotograficznej Full Frame, z której prace zostaną przeznaczone na licytację, a uzyskane środki zostaną przekazane jako darowizna na rzecz hospicjum w Żorach.

Z dodatkowych atrakcji nie sposób wymienić imponującej Eksplozji Kolorów, która odbędzie się aż trzy razy w ciągu dnia, co ma symbolizować trzecią edycję festiwalu. To nic innego, jak wyrzut kolorowych proszków holi w rytm muzyki i prawdziwy festiwal przyjaźni i radości. Nie zabraknie również strefy dla dzieci, którą przygotowują Tulimamy z Żor we współpracy ze Stowarzyszeniem Śląsk w Chuście – będzie można porozmawiać o zaletach noszenia dzieci w chustach, a także skorzystać z wielu przygotowanych gier i zabaw edukacyjnych dla najmłodszych.

Darmowe pole namiotowe dla wszystkich

Festiwal jest w rodzaju „camp and music”, co oznacza, że nie trzeba martwić się o nocleg. Dla wszystkich dostępne będzie darmowe pole namiotowe czynne od piątku do poniedziałku. Osoby, które chcą rozbić namiot, otrzymają opaskę festiwalową, która upoważnia do skorzystania z pryszniców w pobliskiej Hali Widowiskowo-Sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji za opłatą 5 zł. Na terenie festiwalu dostępna będzie również gastronomia i sanitaria, zatem żaden Przystankowicz nie musi się martwić o swoje potrzeby.