VIII Żorski Bieg Uliczny – 11.10.2015

Za nami kolejna edycja „Żorskiego Biegu Ulicznego” organizowanego już po raz ósmy przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach. Pomimo wietrznej i chłodnej aury, która panowała 11 października znowu nie zawiedli mieszkańcy oraz wytrawni biegacze z całego kraju. Łącznie w obu rozgrywanych w tym dniu biegach pobiegło 1742 osoby, które pokonały łącznie dystans 10148 km. W „Biegu Głównym” na dystansie 10 km bieg ukończyło 833 biegaczy. W dwukilometrowym „Biegu po zdrowie” do mety dotarło 909 uczestników, wśród których byli także poruszający się z kijkami spacerowicze nordic walking. Kilkanaście osób, które odebrały numery startowe nie ukończyło biegów, więc śmiało można uznać, iż ubiegłoroczny rekord frekwencji 1750 uczestników został w tym roku wyrównany. Wśród uczestników imprezy znaleźli się czynni i wytrawni zawodnicy, ale także: amatorzy, uczniowie i nauczyciele żorskich szkół, przedszkoli, klubów sportowych i organizacji (m.in. siatkarze, siatkarki, karatecy, piłkarze) oraz wieloosobowe reprezentacje rodzin. Tak wielka liczba uczestników i ich przedział wiekowy (dzieci, rodzice, dziadkowie) pokazuje, że żorzanie naprawdę pokochali bieganie. Gość specjalny imprezy, którego przyjazd do Żor ufundowała firma Porsche VW Rybnik, Artur Siódmiak były reprezentant Polski w piłce ręcznej dokonał oficjalnego startu do biegu po zdrowie a także rozdał w tym dniu mnóstwo autografów i pozował do zdjęć z kibicami. Natomiast sygnał startu do biegu głównego wydał Przewodniczący Rady Miasta Piotr Kosztyła, który wcześniej pokonał z córką dystans 2 km. Jako pierwszy w „Biegu po zdrowie” linię mety pokonał Robert Łukasik z Żor, który wygrał również zeszłoroczny bieg. Wszyscy uczestnicy tego biegu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a do pierwszych 800 osób na mecie powędrowały także pamiątkowe gadżety, między innymi medale. Nagrodzono także najmłodszego i najstarszego uczestnika biegu. Upominki powędrowały do Leona Stachonia oraz Stanisławy Skrzypiec. Kolejną dawkę sportowych emocji dostarczył „Bieg główny” na dystansie 10 km. Uczestnicy mieli do pokonania dwie 5 km pętle na atestowanej trasie. Pośród wszystkich uczestników tegorocznego biegu głównego, z dystansem 10 km zmierzyli się między innymi: Senator RP Adam Zdziebło, Mateusz Banaszkiewicz z Kabaretu Młodych Panów, dyrektor Mosiru Arkadiusz Stanula czy radny Arkadiusz Kuś. Po raz kolejny w biegu wystartowali zawodnicy z zagranicy. Zwycięzcą biegu okazał się Ukrainiec Artem Kazban uzyskując rekordowy czas żorskiej „dziesiątki” 0,31,02. Warto dodać, że mieszkańcy województwa śląskiego za udział i uzyskane miejsce w żorskim biegu mogli zdobyć punkty rankingowe zgodnie z regulaminem Grand Prix 2015 Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w biegach masowych. Wszystkim miłośnikom biegania organizatorzy dziękują za tak liczny udział i zapraszają już za rok do udziału w dziewiątej edycji imprezy.

WideoFlesz portalu TuŻory.pl:

Szczegółowe wyniki Biegu Głównego znajdują się na stronie Datasport.

Poniżej prezentujemy zwycięzców klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn.

Klasyfikacja generalna kobiet:

• I miejsce – Karolina Pilarska – Lubliniec (czas 00.35,30)
  • II miejsce – Aneta Suwaj – Jastrzębie Zdrój (czas 00.37,12)
  • III miejsce – Patrycja Włodarczyk – Jaworzno (czas 00.37,32)

Klasyfikacja generalna mężczyzn:

• I miejsce – Artem Kazban – Ostrów Wlkp. (Ukraina) (czas 00.31,02)
  • II miejsce – Dawid Malina – Rybnik (czas 00.31,12)
  • III miejsce – Szymon Dorożyński – Namysłów (czas 00.31,24)

„Bieg główny” obejmował jedenaście kategorii wiekowych i zwyciężali w nich:

Juniorki

• I miejsce Izabela Wysłuch – Skoczów (czas 00.45,11)

Juniorzy

• I miejsce Damian Połeć – Ruda Śląska (czas 00.34,55)

Kobiety 20-29lat

• I miejsce Karolina Pilarska – Lubliniec (czas 00.35,30)

Mężczyźni 20-29lat

• I miejsce Artem Kazban – Ostrów Wlkp. (Ukraina) (czas 00.31,02)

Kobiety 30-39lat

• I miejsce Patrycja Włodarczyk – Jaworzno (czas 00.37,32)

Mężczyźni 30-39lat

• I miejsce Jarosław Gniewek – Bielsko-Biała (czas 00.34,23)

Kobiety 40-49lat

• I miejsce Elżbieta Lewicka – Knurów (czas 00.41,35)

Mężczyźni 40-49lat

• I miejsce Dariusz Pawlik – Jastrzębie Zdrój (czas 00.35,09)

Kobiety 50 lat i starsze

• I miejsce Ewa Fliegert – Rybnik (czas 00.43,23)

Mężczyźni 50-59lat

• I miejsce Zbigniew Błaszczyk – Częstochowa (czas 00.35,34)

Mężczyźni 60lat

• I miejsce Zbigniew Pierzynka – Kraków (czas 00.39,19)

W każdej z kategorii wiekowych za miejsca I-III zostały wręczone statuetki, dyplomy, nagrody pieniężne. W klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn za miejsca I-III zawodnicy otrzymali nagrody pieniężne oraz pakiety diagnostyczno rehabilitacyjne i vouchery.

Z biegu głównego zostały wyłonione także trzy najlepsze żorzanki i trzech żorzan:

• I miejsce – Izabela Kubiak (czas 00.40,57)
  • II miejsce – Monika Aplikowska-Brilla (czas 00.43,49)
  • III miejsce – Ilona Koper (czas 00.48,11)
  • I miejsce – Jarosław Kożdoń (czas 00.36,11)
  • II miejsce – Paweł Dzięgielowski (czas 00.36,39)
  • III miejsce – Mariusz Walczyński (czas 00.37,45)

Fundatorem nagrody głównej dla najlepszych żorzan była firma KIA Etrans. Z pośród wszystkich biegaczy biegu głównego organizatorzy wyłonili także najstarszego i najmłodszego uczestnika. Zostali nimi Edward Kurek (76 lat), Jagoda Cholewa (10 lat). Na zakończenie imprezy wszyscy uczestnicy mogli wziąć udział w konkursie z nagrodami. Ewa Swoboda i Paweł Dzida żorscy lekkoatleci pełniąc rolę „sierotek” losowali numery startowe uczestników, którzy odpowiadając prawidłowo na pytania dotyczące imprezy odbierali nagrody przygotowane przez organizatora i sponsorów. Nagroda główna rower ufundowany przez Sklep „Roweromaniak” powędrował do Kamila Sulma z Żor. Pozostałe wylosowane nagrody ufundowali miedzy innymi: MOSiR Żory, Sklep Decathlon Żory, Auchan Żory, Vita & Spa Resort Szarotka, Ośrodek „Muflon” Ustroń, „Etno Chata”, KNS Śląska Fabryka Okien, Filoptyk, Klub Zdrowia „Herbalife” Żory.

Największa impreza biegowa w naszym mieście nie odbyłaby się bez wsparcia i pomocy sponsorów oraz partnerów, za którą organizatorzy składają podziękowania.