Sportowa majówka już za nami…

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Żor, lubiących na sportowo spędzać swój wolny czas, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował na długi weekend majowy, bogatą ofertę rekreacyjno-sportową.

Majówka rozpoczęła się Mistrzostwami Szkół w Tenisie Ziemnym, współorganizowanymi ze Szkółką Tenisa Ziemnego „Return”. Impreza odbyła się 29 kwietnia w hali Remes. W turnieju rozegrano 32 spotkania na czterech kortach. Wzięło w nich udział 24 zawodników z żorskich szkół. Najlepsi zawodnicy zostali nagrodzeni medalami, upominkami.

Wyniki w poszczególnych kategoriach:

Szkoły Podstawowe:

Dziewczynki

Aleksandra Kazimierczak

Wiktoria Sado

Hanna Doroszuk

Chłopcy

Daniel Marcisz

Aleksander Klich

Wojciech Sikora

Gimnazja:

Dziewczyny

Karolina Ziaja

Maja Świat

Chłopcy

Mateusz Gwóźdź

Grzegorz Łuszczyk

Przemysław Sługa

Szkoły ponadgimnazjalne

Dziewczyny

Kinga Przybyła

Agnieszka Winkler

Chłopcy

Paweł Heesh

Łukasz Wojtynek

Tomasz Szafraniec

Na stałe do kalendarza żorskich imprez majowych wpisały się rekreacyjne wyjazdy w góry. Podróże kształcą – to powiedzenie jest znane zwłaszcza podróżnikom. Nie ważne czy odbywa się dalekie podróże czy też są to lokalne wyjazdy. Z każdej wyprawy można wrócić ubogaconym o nowe doświadczenia, wrażenia i nowo poznanych ludzi. O prawdziwości tego hasła mogła się przekonać 30 osobowa grupa miłośników górskich wędrówek, która 1 maja wyruszyła z Żor na Czantorię i Stożek. Z uwagi na zróżnicowaną wiekowo grupę część wycieczkowiczów skorzystała z możliwości wyjazdu na Czantorię. Większa ilość osób postanowiła jednak zdobyć Czantorię wchodząc na nią czerwonym szlakiem. Na szczycie, z polany na której znajdowała się wieża widokowa, można było podziwiać piękno Beskidu Śląskiego. Dalej trasa wiodła na Soszów, Przełęcz Beskidek. Najmłodszy uczestnik wyprawy liczył sobie 8 lat a najstarsza uczestniczka miała ukończone 76 lat i cieszyła się doskonałą kondycją. Ogólnie pogoda dopisała, humory także, a widoków podczas spaceru po górach można tylko wycieczkowiczom pozazdrościć. Chodzenie po górach niesie ze sobą wiele zalet i prócz walorów krajobrazowych stanowi fantastyczny sposób na „doładowanie baterii”.

Również 1 maja w Miasteczku Ruchu Drogowego, w ramach Dni Otwartych Projektów UE, podczas Sportowej Majówki z MOSiR-em, mieszkańcy miasta, zwłaszcza ci najmłodsi mieli okazję, wziąć udział w imprezie rowerowej. Blisko setka dzieci, po pokazie jazdy w szyku kolarskim, wykonanym przez szkółkę kolarską MOSiR Wibatech Fuji Żory, wzięła udział w wyścigach MTB dziewcząt i chłopców, w jeździe „żółwia” na rowerze, slalomie rowerowym i wyścigu z transportowaniem wody. Dzieci miały oprócz rywalizacji świetną zabawę, a prawie kilkudziesięcioosobowa grupa miłośników rowerów przebywająca na terenie miasteczka wytrwale i z entuzjazmem kibicowała zawodnikom. W przerwie odbyło się także spotkanie z policjantami żorskiej komendy, którzy omówili kilka zasad bezpiecznego poruszania się na rowerach. W trakcie zawodów zaprezentowano i wyróżniono także dwa własnoręcznie wykonane rowery, a zwycięzcy w poszczególnych konkurencjach otrzymali upominki, dyplomy i słodycze ufundowane przez MOSiR Żory.

Dla mieszkańców miasta lubiących spędzać wolny czas w nieco innej formie, MOSiR otworzył podwoje hali sportowej. Na chętnych 2 maja czekało przygotowane boisko do gry w piłkę nożną. Można było także pograć w siatkówkę, koszykówkę i tenis stołowy. W tym dniu, w hali sportowej odbył się także trening samoobrony poprowadzony przez instruktora karate Dariusza Kudyka. Natomiast wieczorową porą, pod hasłem „Nie czekaj – zrób coś dla siebie”, ponad 50 osób pod okiem Pani Joanny Dziedzic zatańczyła Zumbę doskonale się przy tym bawiąc. Po niej Małgorzata Kubica zaprosiła na Jogę. Ta forma spędzania wolnego czasu cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród kobiet, które po całodziennej pracy chcą się zrelaksować. Blisko 100 osobowa grupa mieszkańców w dniu 2 maja aktywnie i na sportowo spędziło swój wolny czas korzystając z zajęć proponowanych przez MOSiR.

W dniu 3 maja kilkunastoosobowa grupa miłośników Nordic Walking na czele z instruktorką Jadwigą Błaszkowską-Domagała, pod hasłem „Na Gihtę marsz” przemierzała leśne trakty żorskich lasów, delektując się świeżym powietrzem i kojąc oczy delikatnością wiosennej zieleni. Podczas tej wyprawy uczestnicy uzyskali cenne wskazówki i porady na temat prawidłowego poruszania się podczas marszu z kijkami.

Wzorem lat ubiegłych, Kurkowe Bractwo Strzeleckie, Urząd Miasta oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach, zaprosiły mieszkańców miasta na „Otwarte Zawody Strzeleckie z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 maja”, które odbyły się na strzelnicy „Dębina”. Zawody zostały poprowadzone w czterech kategoriach. Każdy z uczestników oddał 13 strzałów, a do końcowej oceny brano pod uwagę 10 najlepszych trafień. Trójka najlepszych zawodników z każdej kategorii wzięła udział w konkurencji „strzał do kura”. Tutaj najlepszy okazał się najmłodszy uczestnik Dawid Sułkowski. Pomimo nienajlepszej pogody w zawodach wzięło udział 111 uczestników. Dla zwycięzców przygotowano pamiątkowe dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe.

 

Wyniki:

Kategoria dzieci 12-14 lat:

I miejsce         Mikołaj Kostur

II miejsce        Marek Rutkowski

III miejsce      Dawid Sułkowski

Kategoria młodzież 15-17 lat:

I miejsce         Angelika Zaborowska

II miejsce        Artur Róg

III miejsce      Przemysław Krzeszowian

Kategoria kobiety:

I miejsce         Patrycja Woźniak

II miejsce        Martyna Weissmann

III miejsce      Jadwiga Błaszkowska-Domagała

Kategoria mężczyźni:

I miejsce         Marek Żytkowiak

II miejsce        Daniel Struś

III miejsce      Kazimierz Szatkowski

Łącznie blisko 500 osób skorzystało czynnie z oferty aktywnego spędzania wolnego czasu podczas sportowej majówki organizowanej przez MOSiR. Organizatorzy już teraz zapraszają wszystkich do kolejnej akcji sportowo-rekreacyjnej w Żorach jaką będzie Europejski Tydzień Sportu, w dniach 17 – 23 maja. Szczegóły już wkrótce.